30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kastamonu Araç Barajı’ndan 13,79 GWh/yıl Enerji Üretilecek

KASTAMONU (Enerji Portalı) – Kastamonu Araç Barajı’ndan 5 MW Kurulu güç ile barajın tamamlanmasıyla 13,79 GWh/yıl enerji üretimi yapılacak.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Kastamonu iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Kastamonu ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

Kastamonu Araç Barajında çalışmalar devam ediyor. Araç Barajının tamamlanması ile 43.590 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak olup bununla birlikte 1.565 dekar tarım arazisi ve 20 köy ile 1 il taşkından korunacak ve 5 MW Kurulu güç ile 13,79 GWh/yıl enerji üretimi yapılacak.

Milli ekonomiye yıllık 55 milyon 741 bin TL gelir artış!

Temelden 81.55 metre yüksekliği ile Kastamonu Araç Barajı 44.16 milyon m3 su biriktirme hacmine sahip. Kastamonu Araç Barajının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artacak, hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 55 milyon 741 bin TL gelir artışı sağlanması hedefleniyor.

İş kapsamındaderivasyon tüneli tamamlanarak su derivasyon tüneline çevrildi, dolusavak imalatları ve yaklaşık 4 milyon m³ gövde dolgusunun 1,5 milyon m³’ü tamamlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.