30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kasım Ayında 100 Bin Tondan Fazla Taşkömürü Üretildi

ANKARA (Enerji Portalı) – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de Kasım ayında 100 bin 136 ton taşkömürü üretimi gerçekleştirildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’nin taşkömürü üretimi Kasım ayında 100 bin 136 ton oldu.

Taşkömürü satılabilir üretimi değişimleri şöyle oldu;

Bir önceki yılın aynı ayına göre %2,2 azalırken Ocak-Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %8,2 ve bir önceki aya göre ise %0,7 arttı.

Grafik 1: Taşkömürü Üretimin Aylara Göre Dağılımı

Taşkömürü koku satılabilir üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %3,4, Ocak-Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %1,7 ve bir önceki aya göre %5,7 azaldı. 

Taşkömürü ithalatı bir önceki aya göre %6,8 arttı

Taşkömürü ithalatı bir önceki yılın aynı ayına göre %46,4 arttı, Ocak-Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,6 azaldı ve bir önceki aya göre %6,8 arttı.

Taşkömürü koku ithalatı bir önceki yılın aynı ayına göre %67,2, Ocak-Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %34,4 ve bir önceki aya göre ise %65,5 azaldı.

Ocak-Kasım döneminde üretimin teslimatları karşılama oranı en düşük taşkömüründe gerçekleşti

Üretilen katı yakıtların teslimatları karşılama oranı Ocak-Kasım döneminde %3,2 ile en düşük taşkömüründe gerçekleşti. Bu oran taşkömürü kokunda %90,8 iken linyitte %102,9 olarak hesaplandı.

Taşkömürü ve linyit teslimatı en fazla termik santrallere yapıldı

Katı yakıtların teslimat yerlerine göre dağılımı incelendiğinde; Kasım ayında taşkömürü teslimatının %54,4’ü termik santrallere, %15,8’i kok tesislerine, %8,1’i demir-çelik haricindeki sanayiye yapılırken linyit teslimatının %87,4’ü termik santrallere ve %8,1’i demir-çelik haricindeki sanayiye yapıldı. Taşkömürü kokununda ise en fazla teslimat %93,3 ile demir-çelik sanayine yapıldı.

Kasım ayı linyit istatistiklerine aşağıdaki bağıntıdan ulaşabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.