30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi İlk EDGE Sertifikalı Yeşil Bina Oldu!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi depreme dayanıklı, kullanılan sismik izolasyon teknolojisi ile deprem anında da hizmet verebilecek nitelikte, güvenli, teknolojik ve çevre dostu modern birçok önemli hastaneden bir tanesi olduğunu EDGE belgesi olarak kanıtladı. Böylelikle hastane, Türkiye’nin ilk, dünyanın ise en büyük EDGE Sertifikalı yeşil bina hastanesi oldu.

İstanbul Valiliği’ne bağlı İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB), 2006’dan beri ‘İSMEP’ projesi kapsamında, sağlık sektöründe toplamda 18 hastane ve 61 poliklinik/sağlık ocağında güçlendirme ve yeniden yapım çalışmalarını bitirdi. İPKB’nin katkılarıyla İstanbul’da hayata geçirilen Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi yenileme çalışmaları bitirildi.

Yenileme çalışmaları sonucunda Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Dünya Bankası Grubu üyesi IFC’nin EDGE (Excellence in Design for Greater Efficiencies) Yeşil Bina Sertifikasını alan Türkiye’de ilk hastane ve kamu binası oldu. Altensis danışmanlığında, EDGE Sertifikasını alan Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, EDGE Sertifikalı en büyük hastane yapısı oldu.

Hastane, EDGE referans binasına göre, enerji kategorisinde yüzde 32, su kategorisinde yüzde 21, yapı malzemeleri kategorisinde ise yüzde 26 daha verimli olarak hizmet veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.