30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Karsan’dan 300 Kilometre Menzile Sahip Elektrikli Otobüs: “Atak”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Karsan, 8.1 metre uzunluğundaki şehir içi yolcu otobüsü Atak’ ın elektrikli versiyonunu ilk kez IAA Hannover Fuarı’ nda dünyanın beğenisine sunmaya hazırlanıyor.

Dinamik tasarım özellikleriyle ön plana çıkan Karsan Atak Electric, alçak tabanıyla iniş ve binişlerde büyük kolaylık sağlarken, ergonomik özel tasarım koltukları, tekerlekli sandalye rampası ve yardımcı bağlantıları, USB çıkışları ve güçlü klima sistemiyle yolcularına üst  düzey konfor vaat ediyor. Bununla birlikte, sadece 2,5 saatte şarj olabilen ve 300 km’ye kadar menzil sunan tamamen elektrikli altyapısıyla rakiplerine önemli bir üstünlük sağlayacağı belirtiliyor.

Karsan Atak Electric’ in 2019 yılının yaz aylarında yollarda olacağını belirten Karsan CEO’ su Okan Baş, “Atak Electric, Karsan Ar-Ge ekibinin BMW ile birlikte, BMW’ nin binek otomobillerinde kullandığı teknolojik altyapıyı kullanarak endüstriyelleştirmek üzere geliştirdiği bir prototip ve Hannover Fuarında da bu prototipi ilk kez gösteriyoruz. Bu prototipi Karsan, diğer elektrikli araç geliştiren markalardan farklı olarak, ticari olarak da kendini kanıtlamış yüksek teknolojik altyapı kullanarak; çok kısa sürede seri üretime geçebilecek şekilde geliştirdi” dedi.

230 kW güç ve tam 2400 NM tork üreten bir motora sahip…

230 kW güç ve tam 2.400 Nm tork üreten tamamen elektrikli motor, sıfır emisyon ve sessizlik özelliğiyle birlikte yüzde 24 eğimli yol koşullarında dahi tam performans sağlıyor. BMW tarafından geliştirilen 5×44 kWh’ lik batarya sistemiyle toplamda 300 km’ye kadar menzil sunan Karsan Atak Electric, sadece 2,5 saatte hızlı şarj olabiliyor. Panoramik ön görüş alanı, ergonomik kokpiti ve tamamen dijital gösterge tablosu ile sürücüsüne de yüksek konfor sunan 57 kişilik yolcu kapasitesine sahip Karsan Atak Electric’ te, karoser yüksekliğini ayarlamaya imkan tanıyan Elektrik Kontrollü Havalı Süspansiyon sistemi de yer almaktadır.

Okan Baş: “Öncelikli hedefimiz Batı Avrupa Ülkeleri Pazarı”

Karsan CEO’su Okan Baş, “Atak Electric, 300 km’ ye kadar olan menzili ile rakiplerine ciddi oranda fark atıyor, böylece hizmet saatleri içerisinde aracı şarj etmek için bekleme yapmaya gerek kalmıyor ve kesintisiz şekilde hizmet verebiliyor. İlk kez IAA Hannover Fuarı’ nda gün yüzüne çıkacak olan Atak Electric, için öncelikli hedefimiz ise Batı Avrupa ülkeleri pazarı olacak” ifadelerini kullandı.

Atak’ ın 2019′ da seri üretimi gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Karsan Atak Electric’in 2019 yılının yaz aylarında yollarda olacağını belirten Karsan CEO’ su Okan Baş, Atak Electric, Karsan Ar-Ge ekibinin BMW ile birlikte, BMW’ nin binek otomobillerinde kullandığı teknolojik altyapıyı kullanarak endüstriyelleştirmek üzere geliştirdiği bir prototip olduğunu bildirdi.. Bu prototip diğer elektrikli araç geliştiren markalardan farklı olarak, ticari olarak da kendini kanıtlamış yüksek teknolojik altyapı kullandıklarını ve prototipin çok kısa sürede de seri üretime geçebilecek şekilde tasarlandığını söyledi.

Kaynak: www.yeşillojistikciler.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.