30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Karbon İle Hidrojen Üretimi Gerçekleştirecekler

İNGİLTERE (Enerji Portalı) – İngiliz elektrik üreticisi Drax Group Plc, hidrojen üretimini karbon yakalama kullanımı ve depolama (Carbon Capture Usage and Storage, CCUS) teknolojisiyle birleştirecek bir projede Norveç’in Equinor ve National Grid Ventures işbirliği yaptı.

Şirketler, düşük karbon bölgesi oluşturmak için İnggiltere’nin Humber bölgesinde çalışmalar yürütecek. Drax’tan yapılan açıklamada buranın dünyanın ilk net sıfır karbon alanına dönüşebileceği ifade edildi.

Ortak proje kapsamında, üç şirket 2020’lerde bir karbon negatif elektrik santrali oluşturmak için BECCS pilot projesini hayata geçirilmeye çalışılacak. 2020 yılının ortalarında ise hidrojen üretimi potansiyeli belirlenmeye çalışılacak. Şirketler 2019’da Humber’de CCUS ve hidrojen için teknik, ekonomik ve toplumsal fırsatları kapsayan bir çalışma yayınlamayı planlıyorlar.

Şirketlerin hedefi, İklim Değişikliği Komitesi (Committee on Climate Change, CCC), 2030’a kadar en az bir sanayi kümesinde ve 2050’de net sıfır karbon ekonomisi için hidrojen üretimi önerisi ile de paralellik gösteriyor.

Equinor’un Pazarlama, Orta Ve İşlemden Sorumlu Başkan Yardımcısı Irene Rummelhoff konuyla ilgili görüşlerini, “Mevcut gidişatta önümüzdeki yıllarda küresel olarak endüstri ve enerjinin ciddi şekilde kirlilikle ile mücadele etmek zorunda kalacak. Kirlilik ile mücadele etmede ise CCS ve hidrojen kullanılması önemli bir etkiye sahip.” diye belirtti.

Drax, Kuzey Yorkshire’da biyokütle enerji üretiminden kaynaklanan karbondioksit (CO2) emisyonlarını yakaladığı bir biyoenerji karbon tutma ve depolama (BECCS) pilot tesisini işletiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.