30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Karapınar’la Güneş Enerjisinin Üretimdeki Payı % 20’ye Çıkacak

KONYA (Enerji Portalı)-Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali Karapınar GES’te yatırım hız kesmeden devam ediyor. Ziya Altunyaldız, “Santral tamamlandığında ülkemizin elektrik üretiminde güneş enerjisinin payı yüzde 20’ye çıkacak” dedi.

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Karapınar Güneş Enerjisi Santrali’nin (GES) yeşil kalkınma devrimine karbon emisyonunu azaltarak katkı sağlayacağını bildirdi. Konya’da yapımı süren ve tamamlandığında Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali olacak Karapınar GES’te gelinen durumla ilgili bilgi veren Altunyaldız, kurulu gücün 628 megavata ulaştığı santralde, 812 bin 303 megavatsaatlik üretimin gerçekleştirildiğini aktardı. Toplam kurulu gücü 1300 megavat olacak santralde, 3.5 milyon güneş panelinin kullanılacağını anımsatan Altunyaldız, Karapınar GES’in tamamlandığında 2.5 milyon kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacağını belirtti. Altunyaldız, “Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyüğü, dünyanın ise 5’inci büyük güneş enerjisi santrali olacak Karapınar GES tamamlandığında ülkemizin yenilenebilir enerji potansiyelinde önemli bir eşik atlamamıza katkı sağlayacak. 2 bin 600 futbol sahası büyüklüğünde bir alan üzerine kurulu Karapınar, tamamlandığında ülkemizin elektrik üretiminde güneş enerjisinin payını yüzde 20’ye çıkaracak” diye konuştu.

1348 MEGAVAT GÜÇ
Karapınar GES ile elektrik üretiminin sürdüğünü vurgulayan Ziya Altunyaldız, şöyle devam etti: “Bugün itibarıyla yaklaşık 600 megavata ulaşan santralimiz 2022 sonunda ise 1348 megavat kurulu güce ulaşacak. Güneş enerjisi panelleri mühendislerimizce topraklarımızda üretiliyor. Nitelikli beşeri sermayeye de kucak açan önemli bir yatırımımız. Toplamda 3 bin kişilik yüksek nitelikli istihdamı ortaya çıkarıyoruz. Karapınar GES tamamlandığında yıllık 2 milyon tonun üzerinde karbon emisyonunun önüne geçeceğiz. Tarımın ve sanayinin merkezi Konya’mız şimdi de yeşil dönüşümün ve yenilenebilir enerjinin merkezi oluyor.” Altunyaldız, Karapınar GES’in bünyesinde son dönemin en güncel yerli ve milli teknolojilerini barındırması açısından da önemli bir yatırım olduğunu dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.