30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Karapınar Enerji Merkezi Olmayı Hedefliyor

KONYA (Enerji Portalı) – Hikmet İlim ve Sanat Derneği’nin Pazartesi Sohbetleri’nde Karapınar’ın dünü, bugünü ve geleceği konuşuldu. Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka, göreve geldiği günden bu tarafa ilçeye yaptığı icraatları ile yapacağı hizmetler ve projeler hakkında bilgi verdi.

HİSDER’de düzenlenen ‘Tarihi İlçemiz Karapınar’ programında Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Yaka, önümüzdeki yıl kurulacak Karapınar’da kurulması planlanan Güneş Enerjisi ve Termik Santralleri ile Türkiye’nin enerji üssü olacağını söyledi.

2019’da Konya’da Güneş Enerji Santrali Kurulumu Başlayacak

Karapınar’ın yerüstünde güneş ve yeraltında kömür gibi zengin kaynakları olduğunu belirten Yaka, “Bizim ekonomik olarak ana kaynağımız tarım, hayvancılık ve enerjidir. Özel Enerji İhtisas Bölgesi olarak 6 bin hektar alanda kurulan ve 600 bin haneye yetecek kadar 1000 megavat’lık enerji üretecek olan Güneş Enerjisi Santrali kurulumu çalışmaları son aşamaya geldi. 2019’da bu santralin kurulumuna başlanılacak.” sözlerini söyledi.

Kömür Rezervinin Değerlendirilmesi için Termik Santral Kurulması Planlanıyor

Şehre 20 km uzaklıkta olan Ayrancı-Karapınar sınırına yakın bölgede bulunan 1,83 milyar ton kömür rezervinin önümüzdeki sene içerisinde kurulması düşünülen Kömür Termik Santrali için çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Belediye Başkanı konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

Bu iki termik santralle birlikte Karapınar, Türkiye’nin enerji üssü olacaktır. Hedefimiz ise tarımda, hayvancılıkta ve enerjide ilçemizi kalkındırmaktır. Türkiye’nin enerji merkezi olmayı hedefleyen bir ilçeyiz. Karapınar’ı gelecekte 50 yılına hazırlamalıyız. Belediyecilik artık değişiyor. Önce proje üretmelisiniz, sonra kaynak bularak hayata geçirmelisiniz. Çözüm üretecek ve dert dinleyeceksiniz. Belediyecilik ekip işidir. Ekibiniz olmazsa bunları yapamazsınız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.