30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Karadeniz’de Şebekeden Elektrik Üreten İlk Belediye: Ordu!

ORDU (Enerji Portalı) – Ordu’daki yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde çalışan OREN 100 KW büyüklüğünde kuracağı türbinin montaj çalışmalarına başladı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Ordu ilinin ilk yerli türbininin kurulumuna başladı. Farklı birçok alanda hayata geçirdiği projelerle vatandaşların takdirini kazanan Ordu Büyükşehir Belediyesi enerji alanındaki yatırımlarına da aralıksız devam ediyor.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatı ile kurulan ve Ordu’daki yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde çalışan Ordu Çevre Enerji Sanayi Ticaret A.Ş (OREN) 100 KW büyüklüğünde kuracağı türbinin montaj çalışmalarına başladı.

OSKİ bünyesinde hizmet veren İçme suyu arıtma tesisine su taşıyan hatlara kurulumu başlanan türbin hizmete girdiğinde:
Altınordu ilçesinde ki arıtma tesisinde ihtiyaç duyulan enerjinin 3 katı kadar elektrik üretimi gerçekleşecek.

Bu santralden üretilen fazla elektrik ise Büyükşehir Belediyesine bağlı diğer tesislerin ihtiyaçlarında kullanılacak.

“Karadeniz’de örnek bir enerji üretim bölgesi olmaya talibiz”

Başkan Dr. Mehmet Hilmi Güler’in talimatıyla çalışmalarına kısa bir süre önce başlanan ve OREN tarafından projelendirilen mHES türbin tamamı yerli üretim olarak hizmet verecek. Hızlı bir tasarım ve üretim süreci sonrasında Ordu Büyükşehir Belediyesinin kendi ihtiyaçlarını karşılayacak hidroelektrik santrali 1 ay içerisinde devreye alınmış olacak.

Başkan Güler bu yatırımla birlikte Karadeniz bölgesinde şebekeden elektrik üreten ilk belediye olacaklarını ve benzer yatırımların hızla devam edeceğine vurgu yaptı. Güler, ayrıca şu açıklamaları ekledi:

Covid 19 salgını dolayısıyla kurulumu bir miktar gecikmesine rağmen çalışmalara aralıksız devam ediyoruz. Karadeniz’de örnek bir enerji üretim bölgesi olmaya talibiz. Bunu yerli ve özel sektör katılımıyla gerçekleştireceğiz. %100 OREN yatırımı ile yapılan bu santralin arkasından farklı kamu-özel sektör ortaklığı projeleri de gelecek. Hedefimiz kendimize yeten bir belediye olmak.”

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.