30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Karabük’te Çöpleri Enerjiye Dönüştürecek Proje 2021’de!

KARABÜK (Enerji Portalı) – Karabük’te kurulacak ve 2021 Haziranda devreye girecek olan Katı Atık Bertaraf Tesisinin ihalesi yapıldı.

Karabük ve ilçelerinin çöp sorununu kökten çözecek olan Katı Atık Bertaraf Tesisinin ihalesi yapıldı. Çöpleri enerjiye dönüştürecek projedeki hedef 2021 yılının Haziran ayında ilk elektriği üretmek.

Uzun süredir Karabük gündemini meşgul eden bir sorun daha tarih oluyor. KARÇEV tarafından yapılan ihale ile Karabük ve ilçelerinin çöpleri enerjiye dönüşüyor.

Vali Fuat Gürel başkanlığındaki ihale komisyonunda;
>> Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili,
>> Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse,
>> Eskipazar Belediye Başkanı Hüseyin Dönmez ve
>> Eflani Belediye Başkanı İbrahim Ertuğrul
yer alırken, ihaleye 4 firma katıldı. Yapılan değerlendirmenin ardından Barutçuoğlu İnşaat Sanayi Ticaret ve Limited Şirketi tesisi yapmaya hak kazandı.

Şartnameye göre yüklenici firma Organize Sanayi Bölgesinin altındaki 220 dönümlük arazide ilk etapta 100 dönüm alan üzerine tesisi kuracak. 55 ile 75 milyon arası yatırımın yapılacağı tesisten ilk elektrik 2021 yılının Haziran ayında alınacak.

Firma ilk 3 yıl KARÇEV’e üretim payı ödemeyecek. Yüklenici firma 29 yıllık ihalenin 4 ve 5’inci yılında %3, daha sonraki 4 yıl içinde %15, geri kalan 20 yılda da KARÇEV’e %10 üretim payı ödeyecek.

“Aynı zamanda çöplerimiz enerjiye dönüşecek”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili şu açıklamalarda bulundu:

“Uzun süredir üzerinde durduğumuz bir sorunu daha kökten çözüyoruz. Karabük merkez ve ilçelerimizde bundan sonra vahşi depolama olmayacak. Aynı zamanda çöplerimiz enerjiye dönüşecek ve belediyelerimiz çöp oranı miktarında KARÇEV’e ödenen üretim payından kazanç sağlayacak. Bizim için son derece önemli bir proje, nihayet bürokratik prosedürler tamamlandı ve ihalemizi yaptık. Hemşehrilerimize verdiğimiz bir sözü daha tutmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.