30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kapaklı Belediyesi 1 MW’lık RES’ini İşletmeye Başladı!

TEKİRDAĞ (Enerji Portalı) – Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinin enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla belediye tarafından Karlı Mahallesi’nde yaptırılan Rüzgar Enerji Santrali, düzenlenen törenle devreye alındı.

Tekirdağ’ın Kapaklı ilçesinin enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla belediye tarafından Karlı Mahallesi’nde yaptırılan Rüzgar Enerji Santrali, düzenlenen törenle devreye alındı. Törene Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Kapaklı Belediye Meclis Üyeleri ve bölgede yaşayan çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış konuşmasını yapan rüzgar enerji santralinin üretici firma müdürü Can Güven, ”Kapaklı Belediyesinin en büyük yatırımları arasında yer alan Rüzgar Enerji Santrali projesi aslında kendisini altı yılda amorte edecek güce sahiptir. Son zamanlarda ülkemizde elektrik enerjisinin üretiminde rüzgar enerjisinin payı fazla olmadığını ifade etmek istiyoruz. Bu proje ile Kapaklı Belediyesi gelecekle ilgili çok ciddi yatırım yapmış, önemli bir vizyon elde etmiştir. Hatta Trakya Bölgesi’nde rüzgar enerjisinden elektrik üreten tek belediyedir. Bu konuda Trakya’da bir ilke imza atmıştır.” dedi.

Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı ise, ”Küçücük bir beldeyken devraldığımız Kapaklı Belediyesi, bugün teknolojiye ayak uyduran, kendi enerjisini üreten, marka kent olma yolunda emin adımlarla yürüyen bir belediye oldu. Kapaklı Belediyesi olarak şuan açılışını yaptığımız santralimizin hem sayısını artıracağız hem de diğer enerji kaynaklarına yöneleceğiz. İnşallah önümüzdeki yıllarda Güneş Enerji Santralimizi de hizmete açarak Trakya’nın parlayan yıldızı olmaya devam edeceğiz.” diye belirtti.

Yapımı yaklaşık 3 ay süren Rüzgar Enerji Santrali (RES), toplam 8 milyon 250 bin TL’ye mal edildi. 770 parselde inşa edilen santral, 1 MW gücünde enerji üretecek. Santralin enerjisi ile belediye ve kamu kurumlarının enerji ihtiyacının karşılanması hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.