30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kanun Teklifi İle YEKA-1 GES’in Yapımını Kolaylaşacak

ANKARA (Enerji Portalı) – TBMM’de görüşülen Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi YEKA-1 ihalesi için de yeni imkanlar getirebilir.

İçinde yapılamayan enerji üretim santrallerin yapımını gerçekleştirecek düzenlemelerin de yer aldığı torba kanun teklifi görüşmelerinde milletvekilleri, özelleştirme ihalesi yapılan devir sözleşmeleri ve elektrik satış anlaşmaları kapsamındaki hak ve yükümlülükler için öngörülen sürelerin 36 ay süreyle uzatılması ve talepte bulunulması halinde ilgili sözleşmelerin devredilebilmesi tartışılıyor.

Habertürk’ün haberine göre; meclise sunulan bu torba yasa kapsamında YEKA-1 GES olarak da bilinen Konya-Karapınar Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nde bulunan ve 1000 MW kapasite tahsisli Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı ihalesi de çözüme kavuşmuş olacak.

2017 yılında yapılan YEKA-1 GES ihalesini Kalyon-Hanwha Grubu 6.99 dolar cent/kWh teklifiyle kazanmıştı. Proje kapsamında Ankara’da yüzde 60 yerli üretim ile 500 MW fotovoltaik modül üretim kapasitesine sahip güneş paneli fabrikası kurulması da planlandı.

Fakat 1.3 milyar dolar olarak bütçe öngörülen proje takvimde belirtilen şekilde yürümedi. Kalyon ve Hanwha yollarını ayırmaya karar verdi. Bu noktada da mevzuata takıldı; mevzuat enerji üretim tesislerinin hisse devrinde sınırlamalar getiriyordu.

Mecliste görüşülen teklif kapsamında YEKA projelerinde de işletmeye alma süresine 3 yıl daha ekleniyor ve hisse devrini de olanak tanınıyor. İlgili kanunun kabul edilmesi ile birlikte Kalyon’un YEKA-1 GES için yeni bir ortakla devam etmesi bekleniyor.

Kaynak: Habertürk

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.