30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kanadalı Enerji Şirketi: “Trakya’da Büyük Bir Doğalgaz Rezervi Olabilir”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Kanadalı enerji şirketi Valeura’nın Üst Yöneticisi Sean Guest, Trakya’da büyük doğal gaz rezervi bulunacağına dair bulgulara sahip olduklarını belirtti.

Kanadalı enerji şirketi Valeura’nın Üst Yöneticisi Sean Guest, Trakya’da büyük doğal gaz rezervi bulunacağına dair bulgulara sahip olduklarını belirtti.

Guest, “Norveçli partnerimiz Equinor ile 2017’nin sonunda Trakya Havzası’nda Yamalık sahasında bir keşif yaptık. Buradaki rezerv rakamı trilyon kübik feetler civarında olabilir. Yamalık sahası ve bölgedeki çalışmalarımız için 500 milyon lira civarında yatırım yapmayı planlıyoruz.” dedi.

“Rezerv rakamı trilyon kübik feetler civarında olabilir.”

Trakya çevresinde 7 yıldır çalışmalarının sürdüğünü anlatan Guest, “Norveçli partnerimiz Equinor ile 2017’nin sonunda Trakya Havzası’nda Yamalık sahasında bir keşif yaptık. Buradaki rezerv rakamı trilyon kübik feetler civarında olabilir. Bu bizim için çaba gerektiren bir süreç olacak ancak sonunda Türkiye açısından yaşanabilecek gelişmeler heyecan verici. Buradaki potansiyel, gaz rezervlerinin bulunması için oldukça yüksek. Tabii ki geliştirilmesi gerekiyor. Değerlendirme ve sondaj çalışmalarıyla ilerlememiz söz konusu. Biz de bunu yapacağız. Bu bölgedeki rezervleri test etmek için de 3 yeni kuyu kazarak bir çalışma başlatacağız. Daha da önemlisi ticari gaz akışı olacağını göstermek.” diye konuştu.

Guest, bölgede doğal gaz olduğuna inandıklarını, bunun, Kuzey Amerika’daki arama teknolojilerinin Türkiye’de uygulanmasıyla ortaya çıkarılabileceğini bildirerek partner enerji şirketi Norveçli Equinor ile Türkiye’ye yatırım yapılması gerektiğine inandıklarının altını çizdi.

“Çalışmalarımız için 500 milyon lira civarında yatırım yapmayı planlıyoruz.”

Guest, Yamalık sahası ve bölgedeki çalışmalarımız için 500 milyon lira civarında yatırım yapmayı planladıklarını söyleyerek, “Equinor’u buraya getirme ve buradaki potansiyele inandırmayı başardık. Başarılı olursak bu durum Türkiye’ye kendi enerjisini tedarik etmede yardımcı olacak ve ithalatını da azaltacak. Bu oldukça heyecan verici bir fırsat.” diye ifade etti.

1 Yorum

  • fırat gül dedi ki:

    Tabi canım 1/8 i devlet hissesi, gerisini parasıyla satın alacağız Kanadalı firmadan. Tam bir vatan hainliği. Bu topraklar için kanını döken insanlar değil de Kanadalı firma kazansın diye kanun çıkaran vatan hainidir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.