30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kamu Desteğiyle Tarımsal Atıklardan Enerji Üretilecek!

ANKARA (Enerji Portalı) –”Türkiye Ekonomisinin Yeşil Büyümeye Doğru Gelişmesine Yardımcı Olmak İçin Biyokütlenin Sürdürülebilir Kullanımı” projesinin ayrıntıları yavaş yavaş belli oluyor.

3AR Enerji Kimya Genel Müdürü Figen Ar,  kamu eliyle ilk kez gerçekleştirilecek “Türkiye Ekonomisinin Yeşil Büyümeye Doğru Gelişmesine Yardımcı Olmak İçin Biyokütlenin Sürdürülebilir Kullanımı” projesine ilişkin değerlendirmede bulundu. Ar, tarlada kalan ve anız olarak yakılan tarımsal atıkların enerji alanında değerlendirilmesini ve üretilen enerjinin ısı, elektrik ve soğuk formlarda tarımsal gıda sanayisinde kullanımını hedeflediklerini bildirdi.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ile Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatının iş birliğiyle yürütülen projenin 5 yıl süreceğini belirten Ar, proje kapsamında tarım sanayisinde enerji performansını geliştirmek, rekabet gücünü artırmak ve sera gazı emisyonlarını azaltmak için modern biyoenerji teknolojileri uygulanarak atıkların etkili şekilde değerlendirileceğini ifade etti.

“Türkiye, tarımsal atıklardan enerji elde edilmesi konusunda bir enerji cenneti.”

Türkiye’deki linyitler kilogramda ortalama 2 bin 100 kilokalori ısıl değere sahipken, ayçiçeği sapının kilogramda 4 bin 60 kilokalori değeri bulunduğuna dikkati çeken Ar, şöyle devam etti:

“Tarım ülkesi Türkiye, tarımsal atıklardan enerji elde edilmesi konusunda bir enerji cenneti. Yaptığımız projeyle tarımsal atıklar toplanacak. Ayçiçeği, pamuk, çeltik gibi tarımsal atıkların değerlendirilmesiyle 440 bin tona eşdeğer karbondioksit salımının azaltılması mümkün olacak. Proje sonunda yaklaşık 10 bin megavatlık güç sağlanacak.”

“Projeyle, tarlada kalan, değerlendirilemeyen ve yakılarak heba edilen tarımsal atıklar enerjiye dönüştürülecek.”

Atıktan enerji üretimi ve atıkların değerlendirilmesi konusunun Türkiye gündeminde daha geniş yer almasını hedeflediklerini belirten Ar, şunları kaydetti:

Biyokütle, elektrik, ısı ve yakıt elde edilebilen ve sürekli üretim sağlayan tek yenilenebilir enerji kaynağıdır. Projeyle, tarlada kalan, değerlendirilemeyen ve yakılarak heba edilen tarımsal atıklar enerjiye dönüştürülecek. Tarımsal gıda sanayisinde biyokütle enerjisi kullanımı özelinde ülkemizde biyokütle sektörünün gelişmesine katkı sağlanacak.”

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.