30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

Kamu Binalarında Tasarruf Hedefi ve Uygulama Rehberi Duyuruldu

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Kamu Binalarında Tasarruf Hedefi ve Uygulama Rehberi ile referans enerji tüketimi ve tasarruf bildirim formatını resmi sitesinde duyurdu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yayınlanan “Kamu Binalarında Tasarruf Hedefi ve Uygulama Rehberi” kapsamına giren kamu kurum ve kuruluşlarının referans Tüketim miktarı ve hesabı en geç 2020 yılı Mart ayı sonuna kadar Bakanlığa sunması gerekiyor.

Kamu Binalarında Tasarruf Hedefi ve Uygulama Rehberi amacı ve kapsamı:

Amaç
1- Bu rehberin amacı, 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’na göre enerji yöneticisi görevlendirmekle yükümlü olan (yıllık toplam enerji tüketimi 250 TEP ve üzeri veya toplam inşaat alanı 10.000 m2 ve üzeri ) kamu binaları için Cumhurbaşkanlığının 15/08/2019 tarih ve 2019/18 sayılı Genelgesi uyarınca 2023 yılı sonuna kadar asgari %15 enerji tasarrufu sağlanabilmesi amacıyla yürütülecek iş ve işlemlerin tanımlanmasıdır.

Kapsam
2- Bu rehber, 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu’na göre enerji yöneticisi görevlendirmekle yükümlü olan kamu binalarından; mülkiyeti kamuya ait ve hakkında yıkım, taşınma veya elden çıkarma planı olmayan ve 01/01/2019 tarihi itibariyle en az 5 yılını tamamlamış olan binalarda (yardımcı tesis binaları, ısı merkezleri, sosyal donatılar ve kampüs alanı dahil) ısıtma, soğutma, havalandırma, aydınlatma, sıcak su tedariği ve diğer ekipmanlar için kullanılan enerji kaynaklarını ve verimli ekipman kullanımını kapsar.

Kamu Binalarında Tasarruf Hedefi ve Uygulama Rehberi ile referans enerji tüketimi ve tasarruf bildirim formatına aşağıda verilen bağlantılar ile erişim sağlanabilir.

Kamu Binalarında Tasarruf Hedefi ve Uygulama Rehberi için tıklayınız.

Referans Enerji Tüketimi ve Tasarruf Bildirim Formatı için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir