30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kalyon’un FSRU Gemisi Denize İndi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Sıvılaştırılmış doğalgaz taşımacılığına girmeye hazırlanan Kolin ve Kalyon grupları için Güney Kore’nin Busan kentindeki Hyundai tersanesinde üretilen FSRU gemisi, Türkiye’ye yola çıktı.

Dünya Gazetesi’nden Kerim Ülker’in haberine göre, 2017’de Kolin tarafından sipariş edilen FSRU gemisi, 2019’da tamamlanacaktı ancak yapımı erken bir tarihe çekildi ve belirlenen tarihten bir yıl önce suya indirildi. Önümüzdeki aylarda geminin Türk sularına gelmesi bekleniyor.

Turquouise ismi verilen FSRU gemisi, 295 metre boyunda ve 6 metre genişliğinde. Fiyatı 230 milyon dolar olan Turquouise, 180 bin cbm depolama kapasitesine sahip.

Türkiye’nin ilk yüzer LNG depolama ve yeniden gazlaştırma terminali, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından 21 Aralık 2016’da açılmıştı. Terminal, Aliağa’daki Etki Liman İşletmeleri’ne ait yüzer iskele sahasında bulunuyor.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) da LNG taşımasında ve depolamasında kullanmak üzere haziran ayında Güney Koreli Hyundai’ye 2 adet FSRU siparişi vermişti.

FSRU Gemisi Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.