30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Kalaycı: Türkiye 60 Çeşit Maden İhraç Ediyor

BİLECEİK (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB)’in toplantısına iştirak etti.

İMİB “Türk Madenciliğinde Farkındalık ve Uluslararası Marka Yolculuğu” toplantısını Bilecik’te gerçekleştirdi. Toplantıya Bakan Yardımcısı Şeref Kalaycı, Bilecik Valisi Bilal Şentürk, Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Keskin olmak üzere kıymetli isimler katıldı.

“Türkiye maden potansiyeli açısından zengin bir ülke ve 60 çeşit madenin ticaretinin yapılıyor.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Şeref Kalaycı toplantıda yaptığı konuşmada şunları aktardı:

“Türkiye maden potansiyeli açısından zengin bir ülke ve 60 çeşit madenin ticaretinin yapılıyor. Türkiye’de bor, krom, kömür, altın, gümüş, mermer ve kil gibi madenlerde dünya sıralamasında ilk sırada yer alıyor. Maden açısından zengin bir ülkemiz var. İnsanlarımızda beklentiler çok fazla. 2 yıl içerisinde Balıkesir’de bor karbür fabrikası açılması için Çinlilerle çalışılıyor fakat ham madde madenden elde edilen ekonomi, istenilen düzeyde değil.

Ülke ekonomimizin en büyük sorunu cari açık, bu açığı kapatabilmemiz açısından madencilik çok önemli. Bakanlık olarak riskleri biliyoruz fakat madencilerimizin de her zaman arkasındayız. Son 1 yıldır ruhsat anlamında bir sıkıntı yaşanıyor. Bu sıkıntıları da Eylül ayına kadar büyük bir bölümünü çözmüş olacağız. Açık anlaşılır ve kapsayıcı bir şekilde hazırlanan madencilik kanununa ihtiyacımız var. Bu anlamda da 20 Kasım’da çalıştay düzenleyeceğiz.”

“Geçtiğimiz hafta sonu televizyonlarda ve sosyal medyada altın arama ile ilgili yanlış haberler yer aldı.”

Kalaycı konuşmasının devamında, bu sektörde bilgi eksikliğinin de çok fazla olduğuna değinerek:

“Geçtiğimiz hafta sonu televizyonlarda ve sosyal medyada altın arama ile ilgili haberler yer aldı ve yanlış bilgiler verildi. Orada kesilen ağaç sayısı 13 bin 400, o firmamızın diktiği ağaç sayısı ise 14 bin. Su havzası kirletiliyor dendi, su havzasının uzağında. Siyanür kullanılıyor dendi, siyanür altın ararken kullanılmaz. Kuartzı mineralden ayırmak için kapalı alanda kullanılır. Bütün bunlar kamuoyunun eksik ve yanlış bilgilendirilmesinden kaynaklanıyor. İMİB gibi kuruluşların bu konularındaki bilgi eksikliklerini gidermesi gerekiyor. Bakanlık olarak sektörün yanındayız. Onların işlerini kolaylaştırmak için varız ve çalışıyoruz.” dedi.

“Biz istiyoruz ki bu ülkenin zenginliği olan madenleri değerlendirelim.”

Bilecik Valisi Bilal Şentürk, madenciliğin ülkede istihdam kapısı olduğunu belirterek şunları paylaştı:

“Türkiye’de ve Bilecik’te gerek ihracat gerekse istihdam açısından maden vazgeçilmez bir sektör. Madencilik ülkemizde istihdam kapısı demek. 7 organize sanayi bölgemiz var. Yatırıma bakıldığı zaman madene olan yatırım önde çekiyor. Ekonomisi anlamında vazgeçemediğimiz sektör. Ama 4 mevsimi olan gerek bitki örtüsüyle gerekse ürün çeşitliğiyle tarım geliyor. Hem doğa hem maden. Biz istiyoruz ki bu ülkenin zenginliği olan madenleri değerlendirelim. Hem yatırımcı açısından hem de orada yaşayanlar açısından maksimum dengeyi tahsil etmek bizim amacımız. Üzerimize ne düşüyor ne yapabiliriz, detaylı çalışmalıyız. Üzerimize düşen görevi yaparsak ülkemizi hep beraber daha iyi noktaya taşıyacağız.”

“Madenciliğe ilişkin öteden beri gelen olumsuz algı sektörü kötü etkiliyor.”

İMİB Başkanı Aydın Dinçer ise, madenciliğe ilişkin öteden beri gelen olumsuz algının maden yatırımlarını olumsuz etkilediğini ifade ederek, “Gerek ekonomik katkısı ve potansiyelinin, aynı zamanda hayatımızdaki yerinin farkında olunmaması, gerekse geçmişteki olumsuz uygulamalarla oluşan negatif sosyal algının bugün yapılan iyi şeyler ve gelinen profesyonel noktalarının anlaşılmasında büyük engel teşkil etmesi sebebiyle, kamuoyuna ciddi planlı reel bir iletişim stratejisi ile anlatılması elzem olmuştur. Her gittiğimiz yerde Türk madenciliğinin geldiği nokta ve yürüdüğü hedefleri anlatarak aynı zamanda Türkiye’nin yarınlarına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.