ANKARA (Enerji Portalı) – Denizli, Kütahya ve Uşak İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerince yürütülen “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı Bölgesel Proje Pazarı ve Sertifika Töreni” yapıldı. Program kapsamında dereceye girenler ödüllendirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın başlattığı ve Şekerbank’ın desteği ile 4 yıldır yürütülen “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı”nın 2018 yılı kazananları belli oldu. 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’ne özel düzenlenen ödül töreni, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin ev sahipliğinde Ankara’da gerçekleştirildi. Yapılan programın amacı ise kırsalda kadın girişimciliğinin özendirilmesi ve desteklenmesi. Bu yıl 29 ilden 35 projenin değerlendirildiği program kapsamında dereceye girenlere ödülleri Emine Erdoğan tarafından verildi.

“Kadınlarla birlikte çalışabileceğim yeni bir iş kolu yaratmak istiyorum”

Kayseri’nin Karahıdır Köyü’nde çiftçilik yapan ve aynı zamanda sertifikalı organik tarım üreticisi olan Yasemin Bayazit “Domatesi Organik Yetiştirdim, Sihirli Bir Toza Dönüştürdüm” projesi ile bu yılın birincisi olarak seçildi. Bayazit domatesleriyle ünlü Karahıdır’da 50 dekarlık arazide organik sebze üretimi gerçekleştiriyor ve arazisinin 40 dekarlık bölümünde de domates üretiyor.

Domatesi katma değeri yüksek bir Ar-Ge ürününe dönüştürmek istediğini belirten Bayazit; “Bünyan Karahıdır’a özgü domates kurularının organik domates tozuna dönüştürülmesiyle tüketicinin farklı bir ürünle tanışması hedefliyorum. Ürünün pazarlanması ile üretici kadınlarımızın aileleriyle birlikte çalışabilecekleri bir iş kolu yaratmak istiyorum.” dedi.

 “Biyogazı üreterek yerli ve temiz enerji elde edeceğim”

Bu yılın ikincisi Isparta ili, Büyükgökçeli köyünden Sevgi Küçüksavlı oldu. Küçüksavlı, 19 adet büyükbaş hayvanın yaklaşık yıllık 221 bin kg gübresini değerlendirmek için hazırladığı “Tezekteki Cevher” adlı proje ile biyogaz üreterek, yerli ve temiz enerji elde etmeyi hedefliyor.

Küçüksavlı, gübrenin bir atık değil, yenilenebilir enerji kaynağı olduğunu, belirli bir süre sonra şehir, köy ve tüm çiftliklerde geleceğin enerji kaynağı olacağını vurguluyor.

 “İstiridye mantarı ile yeni mantar cipsi üreteceğim”

Yarışmada üçüncülüğü kazanan Aynur Ormancı ise 34 yaşında, evli ve 5 çocuk sahibi.  “Karanlığın Aydınlık Kızı İstiridye Mantarı” isimli projesinde, ilk 3 yıl sadece istiridye mantarının çiğ üretimini ve satışını yapacağını belirtti. Üçüncü yılın sonunda ise, pazarda ve satışta çeşitliliğin sağlanması amacıyla kurutulmuş istiridye mantarı ile yeni bir ürün olarak mantar cipsi üretmek istiyor.

“Propolisli ahududu şurubu şifa kaynağı olacak”

Yarışmacılardan Zeynep Genç, “Propolisli Ahududu Şurubu (Düzce Şurubu)” projesiyle jüri özel ödülüne layık görüldü. Projesinde arıların tozlaşmaya olan katkılarını kullanarak ahududu bahçesindeki verimi artırmak ve elde ettiği ürünlerden propolisli ahududu şurubu üretmeyi hedefliyor.

Genç: “Bu birleşim tam anlamıyla şifa kaynağı olacak. Ayrıca bu projeyle birlikte, kadınların potansiyel yenilikçi ve girişimci ruhlarının ortaya çıkarılıyor.” diyerek projenin önemine değindi.