30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Kaçakların Önlenmesini Ekonomimize Katkısı 500 Milyon Dolar Seviyesinde Oldu”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, gelecek dönemde sektör olarak önceliklerinin yaşı 30’u aşkın şebeke altyapısını yenilemek olduğunu söyledi.

ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, ELDER 12. Sektör Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, elektrik sektörünün sadece ekonominin lokomotifi değil, aynı zamanda refah seviyesini de belirleyen unsurlardan biri olduğunu belirtti.

Çeçen, “Dağıtım sektörü olarak 2016-2020 yıllarını kapsayan tarife dönemi için 28,5 milyar liralık taahhüdümüz bulunuyor. 2018 itibarıyla bu rakamın 20 milyar liralık kısmını hayata geçirdik.” açıklamasında bulundu.

Sektörde 43,5 milyon abone için çalıştıklarını dile getiren Çeçen, dağıtım sektörü olarak 2016-2020 yıllarını kapsayan tarife dönemi için 28,5 milyar liralık taahhütleri bulunduğunu ve 2018 itibarıyla bu rakamın 20 milyar liralık kısmını hayata geçirdiklerini ifade etti.

Dağıtım sektörünün, faaliyetlerini 100 bin kişilik bir ekiple hayata geçirdiğini ve istihdam açısından da ekonomiye önemli bir destek de sunduğunu kaydeden Çeçen, sektörün en önemli değerinin insan olduğunu vurguladı. Bu kapsamda ELDER olarak dağıtım sektörü iş güvenliği konusunda Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası desteği ile “sıfır ölümlü iş kazası” hedefine ulaşmak için yeni bir yol haritası belirlediklerini bildirdi.

“Elektrikte kayıp kaçağın yüzde 4,2 düşürülmesiyle ekonomimize katkısı 500 milyon dolar seviyesinde oldu.”

Kayıp-kaçak da yüzde 15’li seviyelerden son üç yılda yüzde 11,8’li seviyelere düşürdüklerinin altını çizen Çeçen, “Bunun ekonomimize katkısı 500 milyon dolar seviyesinde.” diye konuştu. Çeçen şunları söyledi:

“Kısa bir süre sonra, 2019 yılında, EPDK ile 4. Tarife Dönemi hazırlık çalışmalarına başlayacağız. Bu çalışmalarda biz dağıtım şirketleri için, finansal sürdürülebilirliği sağlayacak, etkinliği ve performansı teşvik edecek, maliyetler ve getiriler açısından piyasa koşulları ile genel ekonomik konjonktürün realitesini yansıtacak, tüm maliyet unsurlarını kapsayıcı, geleceğe dönük vizyonumuzu destekleyecek bir gelir modelinin ve yaklaşımının oluşturulmasına yönelik, zorunluluklardan kaynaklı beklentilerimiz olduğu hususunu dile getirmek istiyorum.”

“Yaratıcı Teknoloji Girişimleri Destek Programını hayata geçiriyoruz.”

Geleceğin en önemli konularından birisi olan depolamayla ilgili olarak Kimyasal Enerji Depolama Projesi’ni (KEDEP) de yürüttüklerini aktaran Çeçen, sözlerini şöyle tamamladı:

“Proje, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun Ar-Ge desteğiyle sürdürülen projede ELDER koordinatörlüğünde 6 elektrik dağıtım şirketi ile çalışıyor. Sektörümüzün bir diğer önemli başlığı enerji verimliliği. Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı kapsamında dağıtım şirketlerimize önemli roller biçildi. Bu kapsamda Bakanlığımızın ve EPDK desteği ile enerji verimliliği projesi HASAT başlatıldı. Dijitalleşmenin bel kemiğini büyük veri, yapay zeka, nesnelerin interneti gibi kavramlar oluşturuyor. Eylül ayında EPDK koordinatörlüğünde gerçekleştireceğimiz 4. Enerjide Ar-Ge Çalıştayı’nda bir ilke daha ev sahipliği yaparak elektrik dağıtım sektöründe ‘Yaratıcı Teknoloji Girişimleri Destek Programını’ hayata geçiriyoruz.

Kısa bir süre sonra, 2019 yılında, EPDK ile 4. Tarife Dönemi hazırlık çalışmalarına başlayacağız. Bu çalışmalarda biz dağıtım şirketleri için, finansal sürdürülebilirliği sağlayacak, etkinliği ve performansı teşvik edecek, maliyetler ve getiriler açısından piyasa koşulları ile genel ekonomik konjonktürün realitesini yansıtacak, tüm maliyet unsurlarını kapsayıcı, geleceğe dönük vizyonumuzu destekleyecek bir gelir modelinin ve yaklaşımının oluşturulmasına yönelik, zorunluluklardan kaynaklı beklentilerimiz olduğu hususunu dile getirmek istiyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.