30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


JES’lerden Elektrik Üretimi Yüzde 22,8 Arttı!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği’nden (JESDER) yapılan açıklamada Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’nin geçici verilerine göre Türkiye’de Nisan ayında toplam elektrik üretimi yüzde 2,14’lük artışla 23 milyar 694 milyon 363 bin kWh seviyesine ulaştı.

Açıklamaya göre Ocak-Nisan dönemini kapsayan yılın ilk dört ayındaki elektrik üretimi yüzde 0,3 geriledi. Toplam elektrik üretiminde düşüş yaşanmasına rağmen JES’lerin üretimi bu dönemde de artış gösterdi. Ocak-Nisan aylarını kapsayan yılın ilk dört aylık döneminde JES’lerin ürettiği elektrik miktarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22,8’lik artış gösterdi.

JESDER Başkanı Ali Kındap, JES’lerin Türkiye’nin elektrik üretimindeki payının giderek artmasını, enerjide dışa bağımlılığı azaltma çabalarına büyük bir katkı olduğu belirtti. Tamamına yakını ithal edilen doğalgazdan üretilen elektriğin toplam içindeki payının Nisan ayında yüzde 12’ye, Ocak-Nisan döneminde ise yüzde 16’ya gerilediğini ifade eden Ali Kındap sözlerini şöyle sürdürdü:

“Doğalgaz santrallerinin daha az çalışmasından kaynaklanan arz açığının ciddi bir bölümü, tamamıyla yerli ve yenilenebilir bir kaynak kullanan JES’ler tarafından kapatılmış oldu. Türkiye’deki jeotermal enerji yatırımlarının teşvikine devam edilmesi halinde, sektörümüzün enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasına dönük katkıları her geçen gün artmaya devam edecektir.”

Kaynak: JESDER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.