30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


JES’ler İçin Hibrit Enerji Santralleri Sorunları Nelerdir?

İSTANBUL (Enerji Portalı) – JES’lerin ruhsat sahasına hibrit santral izni verilmesi enerji kaynaklarının azami düzeyde değerlendirilmesini sağlayacak.

GÜYAD tarafından hazırlanan rapora göre: Hibrit enerji santrallerine Türkiye’de de büyük önem veriliyor. Peki bu alandaki sorunlar nedir ve nasıl aşılır? Bu soruyu bu yazımızda Jeotermal Enerji Santralleri (JES) için cevaplayacağız…

Hibrit projelere ilişkin yürürlüğe girmiş olan kanuni düzenlemelerin amacı şu şekilde belirlendi:

Bir ülkenin ekonomik ve dolayısıyla uluslararası gücünün temel yapı taşlarından biri olan enerjinin sürdürülebilir olması için gelişen teknoloji ve değişen uluslararası dengelere uyumlu olması zaruridir. Bu nedenle enerjinin, nihai tüketiciye sürekli, sürdürülebilir, çevre ile uyumlu, kaliteli, güvenli ve asgari maliyetlerle arzı ile enerji temininde kaynak çeşitlendirilmesini esas alarak; yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının azami düzeyde değerlendirilmesi, öncelikli hedefler arasında yer almalıdır.

Kuyu yeri, isale hattı ve santral alanlarının yanında RES ruhsat alanı sınırları içerisinde kalan ve tarıma elverişli olmayan alanların da kullanılabilmesi birleşik yenilenebilir elektrik üretim tesisleri yönetmeliğimizin kanunun amacına yönelik olarak işlevsellik kazanması için gereklidir.

Resim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.