30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


JESDER ile Alman Federal Jeotermal Derneği İle İşbirliği Yapacak

ANKARA (Enerji Portalı) – JETCO 1. Dönem Toplantısı’nda JESDER ile Alman Federal Jeotermal Derneği (Bundesverband Geothermie e.V.) işbirliği anlaşması imzalayarak ortak çalışmalar yapma kararı aldı.

Türkiye-Almanya Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) 1. Dönem Toplantısı kapsamında Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kındap ile Alman Federal Jeotermal Derneği (Bundesverband Geothermie e.V.) Özel Yetkilisi Dr. Horst Kreuter tarafından bir centilmenlik anlaşması imzalandı.

Bu anlaşmayla, JESDER ve Alman Federal Jeotermal Derneği, ortak bir çalışma grubu oluşturacak ve düzenli buluşmalar ve ziyaretler gerçekleştirecekler. İki kuruluş aynı zamanda ortak seminerler ve konferanslar düzenleyecek, ortak bildiriler ve açıklamalar yayınlayacaklarını bildirdiler.

Aynı zamanda toplantıda, Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ve heyetinin Türkiye’yi ziyaretinde enerjiyle ilgili Maspo Enerji ile termik santraller üzerine yapılacak olan anlaşmanın kriterleri de belirlendi.

JESDER ve Alman Federal Jeotermal Derneği, Avrupa Birliği’nin bir projesi olan GEORISK kapmasında jeotermal yatırımların finansmanı, güvence altına alınması ve sondaj risklerinin karşılanması konusunda da yer alıyor.

JESDER Başkanı Ali Kındap, Almanya’nın jeotermal elektrik enerjisine özel bir önem verdiğini ve bu alana yönelik teknolojilerin gelişiminde öncü rolü oynadığını belirterek, “İşbirliğimiz, Alman şirketlerinin Türkiye’ye yönelik ilgisinin en somut göstergesidir. Taraflar arasındaki işbirliği geliştikçe Alman şirketlerinin enerji sektörüne yatırımlarının daha da artacağına inanıyorum.” dedi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da, Türkiye-Almanya Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi 1. Dönem Toplantısının açılış konuşmasında Almanya’nın Türkiye’deki yatırımlarının artarak devam edeceğine inandığını belirterek, “Önümüzdeki yıllarda daha çok Alman firmanın ülkemize yatırım yapmasını bekliyoruz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.