30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


JESDER, gazların bertarafını masaya yatırdı

Karbondioksit ve hidrojen sülfürün bertarafı ve ekonomik kullanımı, Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği’nin (JESDER) toplantısında ele alındı. Karbondioksit, toprağın Ph’ını düşürerek tarım için elverişli bir ortamı sağlıyor. Karbondioksitten sentetik doğalgaz üretimi de yapılıyor…

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER), JES santrallerinden çıkan yoğuşmayan gazların bertarafı ve ekonomik olarak değerlendirilmesi konusunda sekter liderleri ve akademisyenlerin katılımıyla bir toplantı düzenledi. İzmir Hilton Otel’de gerçekleşen toplantıda, yoğuşmayan gazlardan karbondioksit ve hidrojen sülfürün bertarafı ve ekonomik kullanımı üzerinde duruldu.

Konuşmacılar, belli oranlardaki karbondioksidin hali hazırda doğada var olduğunu belirterek bu gazın ozona zararlı bir etkisinin bulunmadığını vurguladılar. Toplantıda, karbondioksidin azaltılmasının ve ağaçlandırmanın bu salınıma olumlu etkilerinden bahsedildi. Karbondioksidin, salınımı dışında rezervuar sürdürülebilirliği için doğal bir pompa olduğu da ifade edildi.

TARIMA ELVERİŞLİ ORTAM SAĞLIYOR

Toplantıda, konuyla ilgili çeşitli doktora tezlerinden örnekler verilerek örnek yurtdışı projeleri üzerinde duruldu. Konuşmacılar karbondioksidin toprağın Ph’ını düşürerek tarım için elverişli bir ortamı sağladığına dikkat çektiler. Ayrıca karbondioksitten sentetik doğalgaz üretimi yapıldı, Almanya’nın bu gaz üzerinden hidrojen ve metanol gibi çeşitli kimyasallar üretebildiği de kaydedildi.

HİDROJEN SÜLFÜR DE GÜNDEMDEYDİ

Toplantının bir başka konusu hidrojen sülfürün bertarafı ve ekonomik olarak değerlendirilmesiydi. Konu ile ilgili olarak GMK Enerji ve Yaşar Üniversitesi’nin birlikte yürüttüğü bir proje olan algler ile bertaraf ve değerlendirme konusunda bilgi aktarıldı. Hidrojen sülfürün tarımda ve petrokimya endüstrisinde de aktif bir şekilde kullanıldığının altı çizildi. JESDER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.