30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


JESDER: Bölgedeki JES’lerin Herhangi Bir Olumsuz Etkisi Bulunmuyor

AYDIN (Enerji Portalı) – JESDER, Aydın’daki jeotermal sahalardan çıkan salımların zararlı olmadığı ve yüksek oranda su buharı kaynaklı olduğunu belirtti.

Aydın’daki jeotermal santrallerden çıkan haberlerle ilgili Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER)’den bir açıklama yapıldı. Açıklamada Aydın’ın ekonomisine önemli katkı sağlayan jeotermal enerji santrallerinden açığa çıkan salımların söylenilenlerin aksine yüzde 90 ve üzerinde su buharından oluştuğu ifade edildi.

“28 adet lisanslı elektrik santralin herhangi bir olumsuz etkisi bulunmuyor.”

ESDER Başkanı Ali Kındap, Aydın ilinde toplam 28 adet lisanslı elektrik santralinin faaliyette olduğunu, santral kaynaklı emisyonların ağırlıklı olarak zararsız ve herhangi bir zehir içermeyen su buharından oluştuğunu ve bölgesel nem oranına olumsuz bir etkisinin olmadığını kaydetti.

“Jeotermal enerji santrallerinden çıkan emisyonların içerisinde %10 civarında karbondioksit gazı bulunuyor.”

Kındap, jeotermal enerji santrallerinden çıkan emisyonların içerisinde %10 civarında da karbondioksit gazı bulunduğunu aktararak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Jeotermal kaynaklı karbondioksit gaz salınımının diğer kaynaklı gaz salınımları ile karşılaştırıldığında eser miktardadır. Sadece koku etkisi olarak hissedilen bir miktar hidrojen sülfürün ise canlılar üzerinde olumsuz bir etkisinin bulunmuyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.