30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Jeotermal’de Sıfır Esmisyon Hedefli GECO Projesi Çalışmaları Devam Ediyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Horizon 2020 Programı kapsamında Jeotermal Gaz Emisyonlarının Kontrolü (Geothermal Gas Emmisson Control, GECO) projesi çalışmaları devam ediyor.

Horizon 2020 Programı kapsamında Jeotermal Gaz Emisyonlarının Kontrolü (Geothermal Gas Emmisson Control, GECO) projesi gerçekleştiriliyor.  Avrupa Birliği’nin en büyük Araştırma ve İnovasyon programı olan daha sürdürülebilir bir Dünya için büyük keşiflerin, yenilikçi fikirlerin ve buluşların laboratuardan dünya pazarlarına taşınmasına destek olmak amacıyla kurulan ve bu doğrultuda 7 yıllık süre içinde 80 milyar Euro fonlama olanağına sahip olan.

GECO projesinde Fransa, İngiltere, İtalya, İzlanda, Almanya gibi ülkelerden enerji sektörünün önde gelen şirketlerinin yanı sıra Türkiye’ den ODTÜ’ nün de dahil olduğu üniversite ve araştırma enstitülerinden oluşan toplam 18 kurum ve kuruluş birlikte çalışıyor.  Proje, Horizon 2020 Programı‘nın içerdiği “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Elektrik Üretim Maliyetlerinin Düşürülmesi” üst başlığı kapsamında “Jeotermal Kaynaklı Karbondioksit (CO2) Emisyonlarının Azaltılması”na yönelik ülkeler arası saha uygulamalarının yapılması, yeni ekipman ve teknolojilerin test edilmesi, bilgi birikimi ve tecrübe aktarımı sağlanmasını hedefliyor.

GECO projesi, Avrupalı ortakların katılımını içeren bir ağın kurulmasıyla, sürdürülebilir enerji teknolojilerini çevresel etki olmaksızın yaymak ve jeotermal enerjinin toplumsal kabul edilebilirliğinin artmasına katkıda bulunmaktır. Özellikle, Arezzo firması çevre açısından sürdürülebilir jeotermal enerji santrallerinin geliştirilmesinde yer alan şirketler arasında yer almaktadır. Türkiye’den Zorlu Enerji’de proje ortakları arasında yer almaktadır. Zorlu Enerji, geçtiğimiz Temmuz ayında 15 milyon Euro’luk bir hibe desteği almıştı.

Proje kapsamında, çevresel izleme programını birlikte uygulanılarak dört ayrı jeotermal sistemde çalışmalar yapılacaktır. Bunlar çalışmaların; İzlanda’daki yüksek sıcaklıklı bazaltik rezervuarında, İtalya’daki yüksek sıcaklıklı gnays rezervuarında, Türkiye’de yüksek sıcaklıkta volkanik-klastik rezervuarında ve düşük sıcaklık Almanya’da tortul rezervuarında yapılması planlamaktadır. Jeotermal alanındaki yenilikçi teknolojilerin bazıları, kısa bir süre önce İzlanda’daki pilot projeler üzerinde geliştirilmiş ve başarılı bir şekilde test edilmiştir.

Son olarak, GECO projesi, jeologlar, mühendisler, araştırmacılar ve endüstrinin sürdürülebilir jeotermal yönündeki bilincini artırmak için eğitim oturumları ve disiplinler arası seminerler de sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.