30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Jeotermal Sahalarda Güneş Enerji Santralleri olacak

Yenilenebilir Yeşil Enerji bu defa Jeotermal ve Güneş Enerji Santrallerinin birleşmesiyle bir araya gelecek. JESDER Başkanı Ufuk Şentürk, Türkiye’de toplam 41 adet jeotermal santrali bulunduğunu, jeotermal santrallerin kullanılamayan arazilerine güneş enerji santralleri kurmak için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na başvurduklarını belirtti.

JESDER Başkanı Ufuk Şentürk, Jeotermal sahaların daha verimli kullanılabilmeleri mevcut 41 adet jeotermal santralin kullanılamayan arazilerine güneş enerji santralleri kurmak için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na başvurduklarını belirtti.

Enerjide arz güvenliği olan yenilenebilir tek santral tipinin jeotermal elektrik santralleri olduğunu belirten Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ufuk Şentürk, “Tüm jeotermal santrallerde yenilenebilir enerji kaynakları içinde en fazla elektriği jeotermal santraller üretir.  Kaynağa ulaşmak için çok büyük alanlarda keşif yapıyoruz. Ancak keşif bittikten sonra arazilerimizin küçük bir bölümünü jeotermal enerji hizmeti için kullanıyoruz. Boş kalan alanlarda kendi iç tüketimimizi karşılamak için güneş enerjisi santralleri kurmak istiyoruz” dedi.

İÇ TÜKETİM İÇİN GES YAPACAĞIZ

Şentürk, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na ülke genelinde yer alan toplam 41 jeotermal enerji santrallerinin tamamındaki kullanılamayan boş alanlara güneş santrali yapmak istediklerini vurgulayarak şunları dile getirdi: “Şuan ülkemizde 41 tane jeotermal santralimiz 1155 megavat kurulu güçle hizmet veriyor. Bu alanda 250 megavat civarında üretimimiz var. Mevcut jeotermal santrallerimizin sahalarındaki boş alanlara fotovoltaik kurulum yaptığımızda bu rakam kadar daha arz güvenliğimiz artacak. Kendi ürettiğimizle iç tüketimlerimizi karşılıyoruz. İç tüketimlerimiz ürettiğimiz enerjinin %25’lerine tekabül ediyor. Biz santrallerimizi yaparken yani kuyuları açarken yaklaşık 5 bin metre alan kullanıyoruz. Ama işimiz bittiğinde 500 metrekare alan bizim için yeterli oluyor. Bu nedenle bu boş alanı güneş enerjisi santraliyle değerlendirmek ve kendi iç tüketimlerimizi karşılamak istiyoruz. Yasal hiçbir sorun yok ufak tefek düzenlemelerle hayata geçeceğini düşünüyorum. Aynı mevzuat içerisinde HES’lere de kapı açılacak. 2018 yılı içerisinde jeotermal enerji santrallerinde fotovoltaik tarlalarını görmeyi hedefliyoruz”. dedi.

JEOTERMAL AÇIK ARA ÖNDE

Elektrik üretmek değil elektriği verimli kullanmak maharet diyen Ufuk Şentürk, “Jeotermal enerji bunun en güzel örneğidir. Bir jeotermal santralinde yılda 8500 saat 7/24 elektrik üretebiliyor. Megavat başına 2500 metrekare alanda enerji üretebiliyoruz. Ama en az alana ihtiyacı olsa da jeotermali taşıyamazsınız. Bazen tarım arazilerini jeotermal enerji için kullanmak zorunda kalıyoruz. Bu kullanım bizim için de çok keyifli değil. Ancak biz yapmazsak yabancı yatırımcılar gelip bizim enerjimizi bize satacaklar. O nedenle yerli ve milli kaynağımızı ortaya çıkararak enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmak için bazen ödünler vermek zorunda kalıyoruz. Antalya körfez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.