30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Jeotermal Enerji Santralin ÇED toplantısında Gerginlik Yaşandı

AYDIN (Enerji Portalı) – Aydın’ın İncirliova ve Efeler ilçe sınırlarına yapılacak jeotermal enerji santrali için düzenlenen Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısında gerginlik yaşandı.

İncirliova’nın Dereağzı Mahallesi’ndeki düğün salonunda, santral için ÇED toplantısı yapıldı. Toplantıya çeşitli dernek ve sivil toplum kuruluşlarından 1000’i aşkın çevreci katıldı.

Bir grup insan, Efeler ilçesine bağlı Kızılcaköy Mahallesi yakınında yapılması planlanan jeotermal enerji santraline karşı 78 gündür çadır nöbeti tutuyordu…

Vatandaşlar, santral karşıtı yazıların yer aldığı dövizler taşıdı, sloganlar attı. 100’den fazla jandarma ve polis, mahallede güvenlik önlemi aldı. Toplantı öncesi santralin kurulmasını istemeyen grup; Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü görevlileri ile santrali kurmak isteyen şirketin yetkililerini salona almak istemedi. Vatandaşlar ile jandarma arasında uzun süren tartışma sonrasında yetkililerin salona girişine izin verildi. Salonda konuşmak isteyen firma yetkilileri protesto edilip, konuşturulmadı.

Firma yetkililerinin konuşmasına izin verilmeyince santralin kurulmasına karşı olan vatandaşların avukatı devreye girerek, “Bizi jandarmayla ve polisle karşı karşıya hiç kimse getirmeye çalışmasın. Buradan Aydın Valiliği’ne, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne soruyorum; Kızılcaköy’ün nesinden korktunuz da bu toplantıyı Dereağzı Mahallesinde yaptınız? Açacakları tesise ‘Sarı Zeybek’ diye bir isim de takmışlar. Bu alan Kızılcaköy ve Dereağzı Mahallesi’nin bulunduğu alandır. Buralar birinci sınıf tarım alanıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le özdeşleşen ‘Sarı Zeybek’ adını sakın ola bu kuyulara vermeye kalkmayın.” dedi.

Avukatın konuşmasından sonra vatandaşlar, slogan atmaya devam edince ortam gerginleşti. Bunun üzerine jandarma, toplantıya katılan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlileri ve şirket yetkililerini dışarıya çıkarmak zorunda kaldı. Kapıda jandarma tarafından oluşturulan koridordan geçirilen görevliler ve firma yetkilileri, sivil ekipler eşliğinde araçlarına götürüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.