30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Jeotermal Enerji İlgili Olarak Yanıltıcı Açıklamalar Yapılıyor”

AYDIN (Enerji Portalı) – Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Aydın’da 110 ilave jeotermal tesis kurulacağı iddialar hakkında bir açıklama yaptı.

Türkiye’nin en zengin jeotermal kaynaklarına sahip ili olan Aydın’da, bu kaynağın doğru ve verimli şekilde değerlendirilmesi için çalışmaların devam ettiğini kaydeden Vali Köşger şunları aktardı:

“İlimizin en büyük zenginliklerinden olan Jeotermal kaynaklar ve Doğal Mineralli Suların kullanımı ile ilgili 23 Temmuz 2019 Tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak ihaleye açılan sahalar hakkında, çeşitli basın organlarında bazı kesimlerin gerçek dışı beyanatlarına yer verilmesi üzerine kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

Resmi Gazete’de yayımlanan ihaleye konu sahalar, daha önce Aydın İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından yeraltı içme ve kullanma suyu kaynaklarının etkin kullanılması ve korunması amacına yönelik olarak ihale edilmiş ve süresi içerisinde herhangi bir işlem gerçekleşmeyince tekrar ihaleye açık hale gelmiş sahalardır.”

“110 ilave Jeotermal tesis kurulacağı yönündeki açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır.”

Köşger, Aydın’da bazı çevreler tarafından jeotermale ilgili olarak sürekli yanıltıcı açıklamalar yapıldığına dikkat çekerek:

“Bu sahalar 5686 sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu gereğince MİGEM tarafından zorunlu olarak ihaleye açılmıştır. Bu sahalarda jeotermal potansiyel bulunmadığından dolayı jeotermal tesislerin kurulması söz konusu değildir. Ayrıca bazı kesimler tarafından herhangi bir bilgi ve belgeye dayanmaksızın ‘Aydın’da 110 ilave Jeotermal tesis kurulacağı’ yönündeki açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır.

Resmi Gazete’de ilan edilen sahalarda tarımsal amaçlı kullanım yani seracılık ya da sağlık turizmi potansiyelinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.”

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.