30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


JED’den EİBE’e Yenilenebilir Enerji Desteği

İZMİR (Enerji Portalı)-Ege İhracatçı Birliklerinin (EİB) “yenilenebilir enerji ekipmanları ve hizmet ihracatçıları birliği” kurma çalışmalarını sürdürdüğü bildirildi.

EİB’ten yapılan açıklamaya göre, Jeotermal Enerji Derneği (JED) üyeleri, EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi’yi ziyaret etti.

Ziyarette yenilenebilir enerji sektörünün ihracatta 1 milyar doların üzerinde bir hacme ulaştığı kaydeden Eskinazi, sektörün ihracatının 2023 yılında 2 milyar dolara çıkmasını beklediklerini kaydetti.

Eskinazi, yenilenebilir enerji sektöründen gelen ihracatçı birliği çatısı altında buluşma talebi sonrasında yenilenebilir enerji ekipmanları ve hizmet ihracatçıları birliği kurma çalışmasını başlattıklarını aktararak, “Türkiye’de yenilenebilir enerji sektörüne son yıllarda büyük yatırımlar yapıldı. Sektör iç piyasada büyürken, ihracat hacmi de aynı oranda büyüyecek. Yenilenebilir enerji ekipmanları ve hizmet ihracatçıları birliği bu süreci hızlandıracak.” ifadelerini kullandı.

Farklı birlikler ve sektörlerden gerçekleşen ihracatın Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) kodlarının ayrıştırılması sürecinin devam ettiği bilgisini veren Eskinazi, bu teknik çalışmanın tamamlanmasını takiben birliğin kurulması yönündeki yasal sürecin başlaması için Ticaret Bakanlığına gerekli başvuruyu yapacaklarını sözlerine ekledi.

JED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kındap da Türkiye’nin jeotermal enerjide kurulu gücünü son on yılda 100 kat artırdığını ifade ederek, “Sondajdan başlayarak devreye almaya kadar geçen tüm değer zincirinde söz sahibi olan şirketlerimizin yaptıkları ihracatı tek birlik çatısı altında toplamak, tüm yenilenebilir enerji sektörünü güçlendirir. JED olarak Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde devam eden bu projeye destek veriyoruz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.