30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Japonya’da Türk Akademisyenlere Nükleer Enerji Eğitimi

İSTANBUL (Enerji Portalı) –  Türkiye’de nükleer enerji alanında eğitim gören bazı üniversitelerindeki doktora öğrencileri ile akademisyenler, düzenlenen program kapsamında Japonya’da 2 haftalık eğitim alacak.

Yunus Emre Enstitüsü’nün (YEE) de desteklediği “Türkiye Akademik ve Bilimsel İşbirliği Projesi” (TABİP) kapsamında, 2 haftalık eğitim programı düzenlendi. Bu kapsamda doktora öğrencileri, ülkedeki nükleer santralleri gezerek, güvenlik sistemlerini yerinde inceleme fırsatı bulacak.

Tokyo’da, YEE öncülüğünde düzenlenen resepsiyonuna katılan Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Hasan Murat Mercan, burada yaptığı konuşmada, Japonya ve Türkiye’nin tarihi iş birliğinin bilim alanında da devam edeceğini belirterek, “Japonya’nın nükleer enerji konusundaki deneyimlerinin çok önemli, bu ülkeden öğreneceğimiz çok şey var.” ifadesini kullandı.

Tokyo Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Naoto Sekimura da “Türkiye’den gelen öğrenciler nükleer enerji güvenliği alanında en iyi olanlar ve Türkiye’nin nükleer geleceğinde önemli rol oynayacaklar. Akademisyenler olarak bizim görevimiz, nükleer enerji konusunda doğal afetlerden kaynaklanabilecek riskleri en aza indirmek. En önemlisi de geliştireceğimiz sistemlerle bunu başarabiliriz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir