30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Japonya Nükleer Enerji’den Vazgeçmiyor

Kurulum maliyeti açısından yüksek olsada sağladığı enerji bakımında kıyaslandığında Nükleer Enerji Japonya’nın enerjisi kaynakları açsından vazgeçemediği bir konumda. 2012’de kurulan Nükleer Düzenleme Kurumu (NRA), nükleer enerji santrallerini denetleyecek, enerji üretimi sürecek.

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına ciddi yönelim olsada Dünya Enerji ihtiyacı sürekli arttığından Daha büyük orandaki Enerji Kaynakğı olarak görülen Nükleer Enerji dünya devleri açısından da önemli bir yer teşkil ediyor. Mevcut durumda Japonya Nükleer enerjiyi en çok kullanan ülkelerden biri konumunda. Japonya’nın enerji stratejilerien bakıldığında da gelecekte de Japonyanın Nükleer enerjiden vazgeçmeyeceği gözüküyor.

Japonya 6 yıl önce Fukuşima bölgesinde gerçekleşen nükleer kazanın ardından, 2012 yılında kurulan Nükleer Düzenleme Kurumu (NRA) nükleer enerji’nin kontrolü ve daha güvenilir hale getirilmesi için standartları yükseltip maksimum oranda güvenlik tedbirlerinin artmasını sağlayacak.

Nükleer Enerji Türkiye’nin Dışa Bağımlılığını Ciddi Oranda Azaltacak.

Özellikle Akkuyu Nükleer enerji santrali ile Türkiye gündeminde olan nükleer enerji Türkiye’nin dışa olan bağlılığını azaltırken doğrudan ve dolaylı olarakta istihdama faydalı olacak. Kaynağını enerjiden alan pek çok sektörün daha ucuz enerji alması sağlanırken Türkiyenin rekabet gücü direkt artmış olacak.

Kyoto protokolü gibi çevreci, küresel ısınmaya karşı yapılan bir anlaşmanın sahibi olan Japonya, 6 yıl önce yaşadığı vahim kazaya rağmen korkusuzca nükleer enerji ile yoluna devam etme kararı alırken, Türkiye’ye yönelik nükleer eleştirilerin halen sürmesi, Türkiye’nin enerji’de dışa bağımlılığı konusunda konunun ne kadar önemli olduğu ortaya çıkartıyor.

Mevcutta Nükleer enerji kullanan bir çok ülkenin teknolojisi 70’li yılların teknolojsine dayanırken Türkiye’de kurulacak Nükleer enerji santralinde günümüzün son teknolojileri kullanılacak.  6 yıl önce Japonya’da meydana gelen nükleer kazada yapılan araştırmalara göre, 70’li yılların reaktör teknolojisinin kullanıldığı ve kazanın bu sebeple olduğu yıllar sonra ortaya çıktı. Teknolojiyi geliştirmek ve mevcut şartları düzeltmek için Nükleer Düzenleme Kurumu (NRA) kurulurken, Türkiye’nin sahip olacağı nükleer santraller en son teknoloji ile donatılarak enerji üretimi sağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.