30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Japonya, Jeotermal Enerji Potansiyelini Kullanmak İstiyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Japonya, dünyanın üçüncü en büyük enerji deposu sayılan ve yüzey altında uzanan jeotermalleri, ülkenin enerji sektörünün dönüşümünün önemli bir parçası olarak görüyor.

1924 yılında Bepphu’da açılan Japonya’nın ilk jeotermal tesisiyle, evlerin ısınma ihtiyacı karşılanıyor aynı zamanda restoranlarda yemek pişiriliyordu.

1952 yılında Hachimantai şehrinde, Japonya Metal&Chemicals tarafından açılan ve türbinleri Toshiba tarafından üretilen Japonya’nın ilk ticari jeotermal santrali, bugüne kadar yaklaşık 9,5 megavatlık bir enerji üretti ve bugünkü üretiminin yaklaşık yüzde 40’ını tarımsal uygulamalar için kullanılan atık sıcak suyla sağladı.

Japonya’da teknik yeterlilik ve önemli enerji potansiyeli bulunmasına rağmen, sadece yirmi jeotermal santral mevcut ve bu santraller yaklaşık 535 megavatlık bir üretim kapasitesi bulunduruyor.  Bu da Japonyanın toplam elektrik üretiminin sadece yüzde 0,3’ünü kapsıyor.

Fukuşima nükleer felaketinin ardından, Japon hükümeti jeotermal enerji santrali oluşumunu hızlandırma adına yeni kararlar aldı.

Bu yeni kararlarla, daha büyük tesislerin inşasının yaklaşık yarı zamanında yapılabilen 7,5 megavatın altında bir tesis yapmayı karlı duruma gelmesi sağlandı.

Japonya, yenilenebilir enerji teknolojileri ile bunların geliştirilmesinde küresel bir lider. Böylece ülke, nükleer enerjinin riskleri, fosil yakıt ithalatının maliyeti gibi nedenlerle yerli jeotermal enerji gelişimiyle tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak istiyor.

Kaynak:IRENA

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.