30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Japon Şirketleri Innogy’nin Offshore Çiftliğine Yatırım Yapıyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Alman enerji şirketi Innogy, 2,6 milyar dolarlık Triton Knoll Offshore Rüzgar Çiftliği projesinin yüzde 41 hissesini Japon firmaları J-Power ve Kansai Electric Power’a satacak.

Anlaşma şartlarına göre J-Power, 2 milyar sterlinlik (2.6 milyar dolar) Triton Knoll Offshore Rüzgar Çiftliği projesinde yüzde 25 hisseye sahip olacakken, Kansai Electric Power’ın hissesi yüzde 16 olacak. Innogy ise yüzde 59’luk çoğunluk hisseinin sahibi olacak.

İngiltere’nin Doğu Midlands bölgesindeki Lincolnshire sahilinden 32 kilometre uzaklıkta yer alan Triton Knoll, 860 megavatlık bir kurulu kurulu güce sahip. Tam olarak faaliyete geçtiğinde Birleşik Krallık’taki 800 bin konutun tüketimine eşdeğer elektrik tedarik edebilecek.

Açık deniz inşaatı 2019’da sonlarında başlaması planlanan tesisin 2021 yılında devreye alınması hedefleniyor.

Innogy Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hans Bunting, “Offshore portföyümüzü dünya çapında büyütmeye devam ederken, değerli ortaklıklar kurmak önemli stratejik hedeflerimiz arasında yer alıyor. J-Power ve Kansai Electric Power gibi deneyimli ve güvenilir ortaklar bulduk. Triton Knoll Offshore Rüzgar Çiftliği’ni başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için onlarla birlikte çalışmaktan çok memnunuz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.