30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Japon Enerji Devi Tokyo Electric Power Company (TEPCO) Ethereum’a Yatırım Yaptı

Japonya’nın En büyük Enerji şirketi Japon Enerji Devi Tokyo Electric Power Company (TEPCO) Ethereum’a Yatırım Yaptı.

Dünyanın sayılı enerji devlerinden Tokyo Electric Power Company (TEPCO), 456 milyar doları aşan gelire sahip. Yalnız japonyaya değil 8 farklı ülkede de faaliyetlerini sürdürüyor.

TEPCO; Cuma günü yayınladıkları bir duyuruda Londra merkezli ve enerji alanında Ethereum blok zincir üzerinde çalışamlarda bulunan Electron şirketine yatırım yaptığını duyurdu. TEPCO söz konusu yaıtırım ile enerji dağıtımı alanında merkezcil sistemden, blok zincirtabanlı anti merkezcil sisteme geçiş için yeni metodlar geliştirmeyi planlıyor.

TEPCO üst düzey yöneticisi Shin-İchiro Kengaku; Electron şirketi ile geliştirilecek olan methodun arkasından gelecek olanların, TEPCO firmasının enerji alanında çığır açma potansiyeli çok yüksek olan blok zinciri teknolojisi hakkında know-how almasını sağlayacağına inandıklarını vurguladı.

Electron şirketi, Enerji sektöründe pek çok alt yapının 30-40 yaşının üzerinde olduğunu belirterek elektrik dağıtım ağının, blockchain tabanlı merkezcil olmayan bir sisteme dönüştürülmesinin hem işletme maliyeti hem de enerji tasarrufu açısından son derece önemli olduğunu düşünüyor.

Electron , Ethereum blockchain kullanarak bir demo hazırladı. Demoda 53 milyon elektrik sayacından gelen veri, 60 farklı enerji şirketine ait bulunuyordu. Yapılan analizlerle enerji tedarikçisi anahtarlarının blockchain tabanlı sistemde 20 kat daha hızlı sonuç verdiği kanıtlandı. Ethereum blockchain “akıllı sayaç” sistemi su ve telekomünikasyon alt yapılarına da uygulanıp hem tasarruf hemde analiz için oldukça verimli bir alt yapı sunuyor.

TEPCO, aynı zamanda Energy Web Foundation isimli, blok zinciri teknolojisinin enerji sektöründe ticari olarak yaygınlaşması için çabalayan bir kuruluşun da üyesi. Aynı kuruluşta TEPCO’nun Singapur’lu kardeş kuruluşu, ısıtma ve havalandırma, akıllı piller ve güneş pilleri gibi ürünleri de bulunan Singapore Power’da yeralıyor webrazzi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.