30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İZYEKO: Endüstriyel Çatılar GES İçin En Uygun Yatırım Alanı

İZMİR (Enerji Portalı) – İzmir Yenilenebilir Enerji Konferansı (İZYEKO), 2019 yılı etkinliği kapsamda sonuç bildirgesini yayımladı.

İZYEKO, 21 Eylül 2019 tarihinde İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında “10kW Altı Şebekeye Bağlı Fotovoltaik Sistemlerde Teknik, Hukuki Süreç ve Endüstriyel Çatılarda Son Gelişmeler” ve “Yenilenebilir Enerji Sektöründe Finansal Çözümler, Hukuki Gelişmeler ve Alternatif Modeller” konu başlıkları ele alındı.

Son olarak da İZYEKO yetkilileri tarafından bir sonuç bildirisi yayımlandı. Bildiride şunlar kaydedildi:

İZYEKO’da yenilenebilir enerji sektöründe yer alan birçok firma, kurum ve kuruluşun yanı sıra yatırımcılar, üreticiler, finansman firmaları, eğitmenler, dernekler ve öğrencilerden oluşan yaklaşık 350 katılımcı bulunmaktaydı.

Konferans İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yıldız Devran’ın açılış konuşmasıyla başladı. GENSED Genel Sekreter Yardımcısı Hakan Erkan’ın moderatörlüğünde ilk oturumda Gesturk Enerji, Alfa Solar, Alkor, Goodwe, Panelsan, Yılkomer ve Şara Solar gibi sektörden firmalar ile 10kW ve altı şebekeye bağlı fotovoltaik sistemlerde teknik, hukuki süreç ve endüstriyel çatılarda son gelişmeler üzerine görüşler alındı. Aynı zamanda KOSBİ’den Mükremin Zülkadiroğlu’nun katılımıyla da bu işin OSB tarafında nasıl olduğuna, OSB’lerin yaşadığı sıkıntılara da değinildi. 

İkinci oturum ise Turseff, Denizleasing, İZKA, Gla Grup, Demir&Demir Hukuk Bürosu ve Çevreci Enerji Derneğinin katılımlarıyla gerçekleştirildi. Bu oturumda yenilenebilir enerji sektöründe finansal çözümler, hukuki gelişmeler, gelecek politikalar ve alternatif modeller üzerinde duruldu.

Soru – cevap bölümüne de geniş zaman ayrılan konferansta katılımcıların merak ettikleri tüm sorular cevaplandı.

İZYEKO 2019’da (İzmir Yenilenebilir Enerji Konferansı) aşağıdaki sonuçlar çıkarılmıştır:

  1. Endüstriyel çatıların GES’ler için en uygun yatırım alanı olduğu ve fabrika çatılarına kurulacak tesislerin birer milli servet olabileceği düşünülmüştür. Bu tesislerin arazilere kurulanlardan çok daha fizibıl olabileceği tartışılmıştır. Elektriğe gelen son zamlarla birlikte amortisman sürelerinin beklenildiğinden çok daha hızlı bir şekilde düştüğü dile getirilmiştir. Yenilikçi montaj ekipmanları sayesinde çatılar delinmeden de GES kurulabileceği vurgulanmıştır.
  2. 10 kW ve altı GES’lerin çok yeni bir pazar olduğu ve gelecekte çok önemli olacağı düşünülmektedir. Müstakil evlerin çatılarında kurulacak olan GES’lerin kamu kurumlarındaki prosedürlerinin her geçen gün kolaylaşacağı ve kısalacağı düşünülmektedir. Elektriğe gelen zamlar nedeniyle ev sahiplerinin 10 kW ve altı GES yatırımını ciddi anlamda düşündükleri ancak dövizde yaşanan son dönemdeki dengesizlik nedeni ile harekete geçemedikleri konuşulmuştur.
  3. Son çıkan Elektrik Piyasasında Lisansız Elektrik Üretim Yönetmeliği hakkında bilgi verilmiş, 5.1.c maddesi üzerinden onay almış üretim tesislerinde mahsuplaşma kapsamındaki tüketim karşılığı üretim için kendi tüketici dağıtım tarifesinden yüzde 50 indirim, mahsuplaşma sonrası tüketimin fazla olduğu kısım için kendi tüketici dağıtım tarifesi, mahsuplaşma sonrası üretimin fazlası için 10 yıl süreyle kendi tüketici dağıtım tarifesinden yüzde 100 indirim (dağıtım bedeli alınmayacaktır) uygulanacağı; 5.1.ç maddesi üzerinden onay almış üretim tesislerinde ise hem veriş hem de çekiş yönlerinden dağıtım bedelleri alınacağı açıklanmıştır.
  4. Organize Sanayi Bölgelerinde GES yatımlarının her geçen gün arttığı ve sanayicimizin GES yatırımlarına bakış açısı tartışılmıştır. Sanayi tarifelerine de gelen zamlarla ve tarife fiyatlarının saatlik bazda değişmesiyle sanayicilerin çatı üzeri GES yatırımını ciddi bir şekilde araştırıp; maliyet analizleri hazırlattıkları öğrenilmiştir.
  5. Yenilenebilir enerjilere dönüşümün yeni istihdam alanı yaratma etkisi büyük olacağı üzerinde durulmuştur.
  6. Yenilenebilir enerji projelerine kredi ve leasing gibi finansman destekleri üzerinde konuşulmuş, son dönemde özelikle endüstriyel çatı üzeri GES projelerine çok fazla finansman desteği verildiği vurgulanmıştır.
  7. Tüm GES tesislerinde ne kadar çok yerli malı kullanabilirsek ülkemizin ekonomisine daha fazla katkıda bulunmuş olacağımız konuşulmuş ve yerli güneş panelleri üretiminin desteklemesi gerektiği vurgulanmıştır. Milli Enerji anlayışımız tartışılmış ve yerli üretimin önemi konuşulmuştur.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

1 Yorum

  • Hayrullah dedi ki:

    Birokrasi engellerin kaldırılması talebinde bir çalışma yapılmasını yetkililerle hatırlatıp gereğini en kısa zamanda halletmekerini istiyoruz devletten teşvik için GES Enerji projelerinde elini taşın altına koyması gerektiğini ifade etmek istiyorum umarim gerekli olan tüzüğü biran önce hayata geçirilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.