30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İZSU Menderes’teki Arıtma Tesisine Çamurları Güneş Enerjisi İle Kurutuyor

İZSU projelerinde Yenilenebilir Enerji Kaynakları kullanarak enerji’den tasarruf ederken doğaya’da zarar vermiyor. Menderesteki Arıma tesisinde de Güneş Enerji Sistemlerinde faydalandı. İZSU son 14 yılda 2.8 milyar liralık yatırım gerçekleştirdi. Musluklardan sağlıklı içme suyu akıtabilmek için bir bölümü asbest olan 4 bin kilometre uzunluğundaki eski boruyu sağlıklı ve basınca dayanıklı borularla yeniledi.

Altyapı yetersizliği yüzünden su sıkıntısı çeken yerler suya kavuşturuldu. Kavaklıdere, Sarıkız içme suyu arıtma tesisi, 30 yerleşimde de paket içme suyu arıtma tesisi kuruldu. Yaz aylarında çevre yerleşimlerde yaşanan su sıkıntısını gidermek için 335 su kuyusu açıldı.

2020 yılına kadar kentteki karbondioksit salımını yüzde 20 oranında azaltmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, yenilenebilir enerji yatırımlarına da ağırlık verdi. Yatırım ve projeleri gerçekleştirirken gelecek kuşaklara yaşanabilir bir çevre bırakmayı birinci öncelik olarak gören İZSU, 14 yılda 4 bin kilometre uzunluğunda içme suyu şebekesi, bin 185 kilometre uzunluğunda kanalizasyon şebekesi, 442 kilometre uzunluğunda yağmur suyu hattı, 288 kilometre uzunluğunda dere ıslahı gerçekleştirdi.

ürkiye’nin en önemli çevre yatırımlarından biri olan Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi hizmete girdi.

Su depolarına güneş enerjili otomatik klorlama sistemi kuruldu.

Atık su arıtma tesislerinden çıkan çamuru güneş enerjisiyle kurutabilmek için Menderes’e yaklaşık 2 milyon liralık ‘Solar Çamur Kurutma Tesisi kuruldu.

2050 yılının nüfusu ve su ihtiyacına göre 30 ilçede gerçekleştirecek yeni içme suyu yatırımları için ‘İçme Suyu Master Planı’ hazırlanıp çalışmalara başladı. Seferihisar’a kurulacak Gelinalan  ile Dikili’ye kurulacak Kabakum barajları için harekete geçildi.

İzmir’de iki çimento fabrikası ile protokol imzalayarak, arıtma çamurlarının çimento üretiminde ek yakıt olarak kullanılmasını sağladı. Çamur kurutma işleminde doğalgaz yerine biogazın kullanılması ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile çimento fabrikalarının örnek işbirliği sayesinde binlerce ton karbondioksitin atmosfere salımı engellendi ve binlerce ağaç da doğaya kazandırıldı.

Menderes’teki arıtma tesisinde üretilen çamuru güneş enerjisiyle kurutan İZSU, hem nakliye masraflarından tasarruf etti, hem de yenilenebilir enerji kullanımıyla binlerce ton karbondioksidin atmosfere salımını engelledi.

Bornova Homeros Vadisi kaynaklarından gelen kaynak suları şişeleyerek uygun fiyatla İzmirlilerin evlerine taşıyacak, saatte 1500 damacana kapasiteli tesis hizmete alındı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.