30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İZODER ile KTMMOB, Enerji Verimliliği Alanında İş Birliği Anlaşması Yaptı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İZODER ile Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendisler Odası (KTMMOB) arasında, KKTC’de enerji verimliliği sağlamak üzere iş birliği başlatıldı. 10. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda iş biriliği protokolü kamuoyu ile paylaşıldı.

İZODER ile Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendisler Odası (KTMMOB) arasında, KKTC’de enerji verimliliği sağlamak üzere iş birliği başlatıldı. 10. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda iş biriliği protokolü kamuoyu ile paylaşıldı. KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Özdil Nami ise açılış konuşmasında, 12-13 Mart 2019 tarihlerinde İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen ve Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen’in, KTMMOB’yi ziyareti sırasında imzalanan, “Enerji Verimliliği ve Isı Yalıtımı-Türkiye’deki Uygulamalar” ile ilgili teknik iş birliği protokolünü desteklediklerini açıkladı.

“İZODER – KTMMOB iş birliğini büyük memnuniyetle karşılıyoruz.”

KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Özdil Nami, şunları söyledi: “Enerji verimliliği konusunda ilgili odalar, akademisyenler ve uzman kişilerle birlikte, yeni bir enerji verimliliği yasasını 2019’da bitirecek şekilde çalışıyoruz. Bu çerçevede İZODER ile Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendisler Odası arasında KKTC’de enerji verimliliğini sağlamak üzere başlatılan ilk iş birliğini büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Bu çalışmaya her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.” dedi.

“İnanıyoruz ki, enerji verimliliği sağlayan ısı yalıtımı uygulamalarının, KKTC vatandaşına, sektöre ve ekonomiye katkısı büyük olacak.”

İZODER’in Türkiye’de yalıtım bilincini yaygınlaştırmak amacıyla tam 26 yıldır faaliyet gösterdiğini vurgulayan İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, “İmzaladığımız iş birliği protokolü ile bugün dünyanın en çok konuştuğu ‘enerji verimliliği’ konusundaki birikim ve deneyimimizi, KTMMOB ile paylaşacağız. Ülke olarak tüketilen toplam enerjinin yüzde 40’ının binalarda israfa dönüşmesi, hepimizin cebinden para çıkması demektir. Dolayısıyla ısı yalıtımının hepimizi ilgilendiren bir boyutu var. Alacağımız önlemlerle de bu israfın önüne geçmemiz mümkün. Vatandaşı, sektör aktörlerini ve karar vericileri bu noktada bilinçlendirmeyi hedefliyor, bunun için kamuyla ortak hareket etmemiz gerektiğine inanıyoruz. İnanıyoruz ki, enerji verimliliği sağlayan ısı yalıtımı uygulamalarının, KKTC vatandaşına, sektöre ve ekonomiye katkısı büyük olacak.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.