30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İZODER Başkanı: “Kışın doğalgaz faturasını yüzde 50 azaltmanın tek yolu ısı yalıtımı”

İSTANBUL (Enerji Portalı) –  Kışın binalarda ısınma giderlerinin doğalgaz zamlarının da etkisiyle artacağına dikkat çeken İZODER, kışı hem sağlıklı ve konforlu bir ortamda geçirmek hem de enerji tüketimini yarı yarıya düşürmek için binaların ısı yalıtımı ile donatılması gerektiğini belirtti.

İZODER Başkanı Levent Pelesen, kışın gelmesiyle ile birlikte ısı yalıtımına dikkatleri çekerek bir açıklamada bulundu. Açıklamada yer alan önemli kısımlar ise şöyle:

  • “Yalıtım, Türkiye ekonomisi ve son kullanıcı için büyük önem arz ediyor. Isı Yalıtımı uygulamaları ile, kışın ısıtma amacıyla harcanan enerjiden ortalama %50 tasarruf sağlanıyor.”

Başkan Pelesen: “Yalıtım, Türkiye ekonomisi ve son kullanıcı için büyük önem arz ediyor. Isı Yalıtımı uygulamaları ile kışın ısıtma amacıyla harcanan enerjiden ortalama %50 tasarruf sağlanıyor. Bu da doğalgaz faturalarını yarı yarıya düşürüyor. Enerjimizi boşa harcamadan, güvenli ve konforlu yapılarda yaşamayı hedefliyor, aynı zamanda %50’ye varan tasarruf elde etmek istiyorsak, binalarımızın tamamını standartlara uygun kalınlıklarda belgeli ürün

ler ile belgeli uygulayıcıları tercih ederek ısı yalıtımı ile koruma altına almalıyız.” diye konuştu.

  • “Bugün ithal ettiğimiz enerjinin ısıtma ve soğutma amaçlı tüketilen bölümünün yarısını israf ediyoruz.”

Binalarda enerji tasarrufunun ülke ekonomisini de direkt etkilediğini belirten Levent Pelesen: “Bugün ithal ettiğimiz enerjinin ısıtma ve soğutma amaçlı tüketilen bölümünün yarısını israf ediyoruz. Ülke olarak binalarda kullandığımız enerji miktarı, toplam tükettiğimiz enerjinin çok önemli bir kısmına yaklaşık olarak yüzde 40’ ına ulaşmış ve sanayinin de önüne geçmiş durumda. Dolayısıyla yalıtımın hepimizi ilgilendiren ciddi bir boyutu var. Alacağımız önlemlerle de bu savurganlığın önüne geçmemiz mümkün.”

  • “Türkiye’deki binaları ısı yalıtımlı hale getirerek, ülkemizin toplam enerji faturasını yaklaşık %15 azaltmamız mümkün.”

Başkan Pelesen: “Yönetmelikler tam anlamıyla uygulanmaya başlayıp denetim mekanizmaları etkili bir şekilde devreye girdiğinde ısı yalıtımı uygulamalarının, vatandaşa, sektöre ve ülkemiz ekonomisine katkısı büyük olacak. Kentsel dönüşüm fırsatını iyi değerlendirerek, tüm binaları doğru yalıtım uygulamalarıyla inşa edersek, ülke ekonomimize her yıl milyarlarca dolarlık katkıda bulunabiliriz. Türkiye’deki binaları ısı yalıtımlı hale getirerek, ülkemizin toplam enerji faturasını yaklaşık %15 azaltmamız mümkün” dedi.

  • “Bugün gelişmiş ülkeler sıfır enerjili konutlar, pasif evler gibi konseptlere yönelmiş durumda.”

Sayın Pelesen açıklamasında son olarak: “Bu konseptlerde özellikle ısı yalıtımı uygulamalarının enerji verimliliğindeki rolü daha çok önem kazandı. Enerji verimliliği stratejilerinde tüm tarafların; sektör, kamu ve tüketicilerin üzerlerine düşeni hassasiyetle yerine getirmesi gerekiyor.” vurgusunda bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.