30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İzlanda Jeotermal Enerji İle Çözümlere Kavuşuyor!

İZLANDA (Enerji Portalı) – İzlanda’ nın kuzeyinde jeotermal enerji kullanılarak sebzelerin kurutulması sağlanıyor.

Reykjavik Üniversitesi, İzlanda’da var olan kaynakların sürdürülebilir kullanılmasına dair çalışmalarını sürdürmektedir. Üniversitenin bu kapsamda yapmış olduğu projelerden bir tanesi de İzlanda koşullarında tarımcılık faaliyetlerinin zorluklarına çözüm bulmak için amacıyla yapılmıştır. Söz konusu projede, İzlanda’ da yetiştirilen domateslerin jeotermal enerji ile kurutulmasını amaçlamaktadır.

Bilindiği üzere, İzlanda soğuk bir iklime sahip ve buradaki pek çok çiftçi seralarında domates ve salatalık yetiştiriciliğinde ısınma kaynağı olarak jeotermal enerjiyi kullanıyor. Reykjavik Üniversitesi’nin hazırladığı proje ise çiftçiler için yeni bir kolaylık getiriyor. Bu proje ile çiftçiler jeotermal enerjiden yalnızca ısıtma için değil, aynı zamanda gıda işleme için de yararlanabilecek.

Jeotermal enerji ile başta domates olmak üzere pirinç, un, pamuk, acı biber, sarımsak gibi çeşitli ürünler kurutulabilmektedir. Reykjavik Üniversitesi’ nin kurutma ekipmanlarına ait tasarımı ise şöyle:

Hava, sıcak suyun aktığı borular boyunca, fanlar aracılığı ile üflenir. Domatesler, üstlerinden sıcak havaların geçtiği alanlara yerleştirilerek, kurutma işlemi gerçekleştirilecektir. Yukarıda yer alan çizim, yöntemi açıklamaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.