30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İZAYDAŞ Çöpten 26,2 Milyon KWh Elektrik Üretti

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İzmit Atık ve Artıkları Arıtma Yakma ve Değerlendirme AŞ (İZAYDAŞ) yılın ilk yarısından çöp gazından 26,2 milyon kilovatsaat elektrik üretti.

Atık yönetimi konusunda Türkiye’nin lider kuruluşu olan İZAYDAŞ, Kocaeli’nin evsel atıklarından da elektrik üretiyor. Evsel nitelikli organik atıkların çürümesi sonucunda oluşan metan gazını enerjiye dönüştüren İZAYDAŞ, böylece hem atmosfer için son derece zararlı olan metan gazını bertaraf ediyor hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

İZAYDAŞ’ın aylık faaliyet raporuna göre, ocak-haziran döneminde şirketin İzmit ve Dilovası’ndaki çöp gazı tesislerinde üretilen elektrik miktarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 oranında artarak 26,2 milyon kilovatsaate ulaştı.

Yılın ilk yarısında (4 kişilik bir ailenin yıllık ortalama elektrik tüketimi 3 bin kilovatsaat olduğu kabul edilirse) yaklaşık 9 bin hanenin tüketimine denk miktarda elektrik üreten şirket, bu dönemde ürettiği elektriğin yüzde 96’sına denk gelen 25,3 milyon kilovatsaatlik kısmını TEİAŞ’a verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.