30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İtalya 4,8 GW’lık Yenilenebilir Enerji Yatırımı Yapacak

İTALYA (Enerji Portalı) – İtalya’nın yenilenebilir enerji için açık artırma ve teşvik planı bugün Avrupa Komisyonu tarafından onaylandı.

5,4 milyar Avro’luk programın büyük ölçekli FV’de yeni bir büyüme sağlaması ve çatı sistemleri için de teşvik sağlaması bekleniyor. Program kapsamında yenilenebilir enerji projeleri ile üretilen elektrik daha pahalı olduğu sürece, elektriğin piyasa fiyatının üstünden prim ödemesi yapılacak. AB’nin yasama organı, “Bu prim, her yenilenebilir teknolojinin ortalama üretim maliyeti ile piyasa fiyatı arasındaki farktan yüksek olamaz.” dedi.

Önümüzdeki 30 ay boyunca planlanan açık artırmalarla yaklaşık 4,8 GW yenilenebilir enerji kapasitesi ihale edilecek. İlk iki tedarik turu, tahsis edilen yaklaşık 500 MW kapasiteyi bulacak. Üç ila beşinci turlarda, her bir teklif ile 700 MW tahsis edilecek. Son iki proje için, taahhüt edilen kapasite 800 MW’a ulaşacak.

Komisyon tarafından onaylanan program ayrıca, 20 kW ile 1 MW arasında bir kapasiteye sahip yenilenebilir enerji projeleri için bir dizi teklif içeriyor. Güneş ve rüzgar projelerine (A Grubu) yönelik ilk teklifler verilecek ve toplamda 650 MW kapasiteye sahip olacak.

İtalya’nın planında, 600 MW’lık çatı tipi güneş enerjisi sistemleri ve asbest kaplamalarının kaldırılmasını da içeriyor.

Elektrikli araçlar için şarj bağlantılı projelere ilave teşvikler sağlayacak olan program, yenilenebilir enerji üretiminin piyasa fiyatından daha ucuz hale gelmesi durumunda ise clawback (geri alma) mekanizması da içerecek.

Kaynak: PV Magazine

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.