30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İTÜ Güneş Arabası Ekibi BTSO’da

BURSA (Enerji Portalı) – Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ( BTSO), İstanbul Teknik Üniversitesi Güneş Arabası Ekibi’ni (İTÜGAE) ağırladı.

BTSO, geliştirdikleri yeni nesil güneş enerjili aracı “B.O.W. İSTKA”yı tanıtmak ve test etmek amacıyla Türkiye turuna çıkan İTÜGAE’yi konuk etti.

Ziyarete gelen ekibi BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Muhsin Koçaslan ve Alparslan Şenocak kabul etti.

Güneş arabası hakkında ekipten bilgi alan BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri ardından öğrencilerle birlikte aracı inceledi. Ziyarette İTÜ Güneş Arabası Ekibi’ne İTUDER Bursa Başkanı Hasan Tuğcu da eşlik etti.

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, burada yaptığı konuşmada, otomotiv sektörünün 4 trilyon doları aşan ticaret hacmiyle dünyanın en büyük sektörlerinden birisi olduğunu söyledi.

Gelişen teknoloji ile sektörün büyük bir dönüşüm sürecine girdiğini ifade eden Koçaslan, “Otonom araç teknolojileri, güneş enerji sistemleri ve elektrikli araç teknolojileri üzerine dünya genelinde çok önemli çalışmalar yürütülüyor. Bu anlamda gençlerimizin geliştirdikleri bu araç da önemli bir vizyonun ürünü. Emeği geçen tüm öğrencilerimizi kutluyor, ekibimize katılacağı yarışmalarda başarılar diliyorum.” diye konuştu.

Bursa’nın Türkiye otomotiv sektörünün başkenti olduğunu söyleyen Alparlsan Şenocak, aracın geliştirilmesi ve üretim imkanlarının iyileştirilmesi konusunda Bursa iş dünyası olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti.

İTÜ bünyesinde 2004’ten bu yana çalışmalarını sürdüren, ulusal ve uluslararası anlamda birçok başarıya imza atan İTÜ güneş arabası ekibinde farklı mühendislik bölümlerinde eğitimlerini sürdüren öğrenciler yer alıyor.

2019 yılında Avustralya’da düzenlenecek olan alanında dünyanın en prestijli etkinliği World Solar Challenge’da Türkiye’yi temsil etmeye hazırlanan ekip, bu yarışma öncesinde ise bu yıl Ekim ayında Güney Afrika’da düzenlenecek olan Sasol Solar Challenge’da yer alacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.