30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İTÜ Çekirdek Bünyesinde Hazırlanan “Solar Panel Destekli Dikey Eksenli Rüzgar Türbinleri Projesi”

İTÜ Çekirdek Bünyesinde Yenilenebilir Enerji Kaynakları alanında “Solar Panel Destekli Dikey Eksenli Rüzgar Türbinleri Projesi” geliştiriliyor.

Enlil, şehrin dinamiklerini kullanarak karayollarını yenilenebilir enerji kaynaklarına çeviren, bunu yaparken de  şehrin konfor ve güvenliğini sağlamayı hedefleyen akıllı dikey eksenli rüzgar türbini projesi olarak nitelendiriliyor.

Kanalıma Abone Olun!

Kara yolları, metrobüs vb. ulaşım hatlarına yerleştirilen solar panel destekli rüzgar türbinleri sayesinde hem taşıtların oluşturduğu aynı zamanda doğal rüzgarlardan yararlanarak sürdürülebilir enerji üretmeyi planlayan Enlil, öte taraftan da türbinlerin üzerine yerleştirilecek sensör ve IOT platformu ile şehir içi sıcaklık, nem, rüzgar, CO2 ölçümü yapmayı hedefliyor.

Girişimin hedeflerinden biri de yaptığı bu ölçümler ile karbon ayak izi haritası çıkararak şehrin konforunu sağlamayı, deprem izleme istasyonu ile de olası İstanbul depremiyle ilgili önemli tahminler elde etmek ve şehrin güvenliğine de katkıda bulunmak.

Enlil’in bu yenilikçi ve akıllı projelerine İ.E.T.T büyük bir ilgi göstererek saha testleri ve türbinin optimizasyonu için bir alan belirledi. İ.E.T.T Metrobüs Vatan Caddesi durağı Enlil ekibine saha testlerini yapması için tahsis edildi. İTÜ Çekirdek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.