30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İTÜ, Akıllı Binalarda Enerji Verimliliğini Arttırıcı Proje Geliştirdi!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İTÜ’nün AB Destekli Binalarda Yenilikçi Enerji Yönetimi Projesi GReSBAS, Çalıştay programı ile 19 Mart’ta İTÜ EEF Ömer Korzay Konferans Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)’nin AB Destekli Binalarda Yenilikçi Enerji Yönetimi Projesi GReSBAS, Çalıştay programı ile 19 Mart’ta İTÜ EEF Ömer Korzay Konferans Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

MAKEL Şirketler Grubu ve Portekiz’den bilimsel araştırma kurumu INESC TEC tecrübeleri ve alanında uzman ekipleriyle yer aldığı ve Nisan 2016’da başlangıç verilen GReSBAS projesi, Nisan 2018’de İstanbul’da 4 ev ve 12 kullanıcı ile başlanılan pilot uygulamasında 1 yılını doldurarak tamamlanıyor.

Proje lansmanının yapılacağı ve sektörden katılımcıların sunumlarıyla tamamlanacak GReSBAS Çalıştay’ında; Türkiye ve Portekiz’deki proje uygulamaları ve geliştirmeleri tanıtılarak proje çıktıları sunulacak.

GReSBAS bina otomasyon-akıllı sayaç teknolojileri ve ileri oyunlaştırma tekniklerinden faydalanarak, kullanıcıları elektrik enerjisini daha verimli ve etkin kullanmaya teşvik ediyor. Özellikle, puant talebi azaltarak ve sistemdeki aşırı yüklenmeleri gidererek dağıtım şebekelerine fayda sağlayabilecek Talep Yönetimi programlarını uyguluyor. GReSBAS, oyunlaştırılmış kullanıcı dostu web uygulaması ile, ev sakinlerini eğlenirken tasarruf etmeye ve çevreye olan etkilerini iyileştirmeye teşvik ediyor.

GReSBAS Projesi Hakkında:

GReSBAS projesinin temel amacı, binalarda Talep Yönetimi uygulamalarını teşvik eden yenilikçi bir oyunlaştırma sisteminin kurulması ve etkinliğinin gözlemlenmesidir. Bu sistem, bina otomasyon-akıllı sayaç teknolojileri ve ileri oyunlaştırma tekniklerinden faydalanarak kullanıcıları Talep Yönetimi uygulamalarına aktif olarak katılmaya teşvik edecektir. Özellikle, puant talebi azaltarak ve sistemdeki aşırı yüklenmeleri gidererek dağıtım şebekelerine fayda sağlayabilecek Talep Yönetimi programları incelenecektir. Tüketicileri, elektrik faturalarında tasarruflar sağlamaya ve enerjiyi daha verimli bir şekilde kullanmaya teşvik edilerek, enerji tüketiminin ülke genelindeki üretimle uyumlu ve dengeli olması ve bu sayede dağıtım şirketlerinin de tüketicilere sunabileceği ekonomik faydalar elde etmeleri hedeflenmektedir.

Bu amaca yönelik olarak, GReSBAS projesi aşağıdaki hedefleri belirlemiştir:

  • Biri Portekiz’de, dördü Türkiye’de olmak üzere beş farklı yerde bina otomasyon sistemleri kurularak tüketimlerin incelenmesi ve Talep Yönetimi yapılması,
  • Son kullanıcıları Talep Yönetimi uygulamalarına aktif katılım için bilgilendirecek ve teşvik edecek oyunlaştırma tekniklerinin geliştirilmesi ve uygulanması,
  • Bina sakinlerinin Talep Yönetimi uygulamalarına katılabilecekleri, enerji yönetim performanslarını ve başarı sıralamalarını görüntüleyebilecekleri oyun mekanikleri ve görsel arayüzlerin geliştirilmesi ve uygulanması,
  • Binalarda enerji tüketimini azaltabilecek, ekonomik faydalar sağlayabilecek ve dağıtım şebekelerinin işletmesine olumlu etki edebilecek Talep Yönetimi yaklaşımlarının geliştirilmesi ve uygulanması,
  • Tüketicilerin Talep Yönetimi programlarına katılımına olanak sağlayacak/destekleyecek bina otomasyon donanım ve yazılımlarının tasarlanması, geliştirilmesi ve uygulanması.

İTÜ yürütücülüğündeki projede, Türkiye’den endüstriyel proje ortağı MAKEL Şirketler Grubu ve Portekiz’den bilimsel araştırma kurumu INESC TEC tecrübeleri ve alanında uzman ekipleriyle yer alıyorlar ve katkı sağlıyorlar. 1 Nisan 2016’da başlanan proje 3 yıl sürecek ve İstanbul ile Porto’da gerçek binalarda uygulamalar yapılacak. Projenin toplam bütçesi 839.000 € olup AB Ufuk 2020 çerçevesinde Türkiye tarafında TÜBİTAK tarafından karşılanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.