30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İthal Çeliğe Ek Vergi Petrol Üretim Maliyetlerini Arttıracak

İSTANBUL (Enerji Portalı) – ABD’nin ithal çelik ve alüminyuma ek vergi getirmesi, ithal çeliğe dayalı petrol ve doğal gaz endüstrisinin üretim maliyetlerini tehdit ediyor. Çelik fiyatlarının yüzde 25 artması durumunda petrol fiyatlarının varil başına 0,80 ila 1 dolar arasında artması öngörülüyor.

Çelik, birçok enerji projesinin önemli bir girdisidir ve maliyetleri, bu tarifeler yürürlükte olduğu sürece 2017 yılında büyük ticari ortaklar tarafından yapılacak olan çelik ithalatlarına ilişkin tarifelerin uygulamaya konmasından etkilenecektir. Örneğin, 2017 yılının ikinci çeyreğinde, Amerika Birleşik Devletleri çok çeşitli çelik ürünlerin ithalatında% 25 vergi uyguladı ve Çin, çelik boru ithalatında% 15 vergi açıkladı. Petrol ve gaz sektöründe, rafineriler ve diğer orta tesisler yapısal çerçeveleri ve basınçlı kaplar için çeliklere çok bağımlıdır. Örneğin, bir LNG tesisi 100.000 tona kadar çelik gerektirebilirken, boru hatları neredeyse tamamen çelikten imal edilir. Enerji santralleri de çok fazla çelikten faydalanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, artan petrol ve doğal gaz üretimi büyük ölçüde çelik ihtiyacını artırdı. ABD çelik üretimindeki boru hatları için kapasite kısıtlamaları artık daha fazla çeliğin ithal edilmesi gerektiği anlamına geliyor. Boru hatlarına olan yıllık talep, her yıl binlerce kilometrelik eski boru hatlarının yerini alması gerekliliğine ek olarak, talep merkezlerine yeni kaynakların bağlanması gereği olan konvansiyonel olmayan gaz patlamasının başlamasından bu yana 1 500 km artmıştır. Alışılagelmiş petrol ve gaz kuyuları da oldukça çelik yoğun bir yapıya sahiptir ve kuyu gövdesi için yanal bölümün derinliğine ve uzunluğuna bağlı olarak 200 ton ila 400 ton çelik gerektirmektedir. Boru hatlarında olduğu gibi, özel korozyona dayanıklı çeliklere ihtiyaç vardır. Bu çeliklere yönelik mevcut ihtiyaçların yarısına kadarı artık ithalatla karşılanmaktadır.

Petrol fiyatı varil başına 1 dolar artacak

ABD petrol ve doğal gaz endüstrisinin ithal çeliklere daha fazla dayanmasıyla birlikte, daha yüksek ithalat maliyetleri, petrol üretim maliyetlerini yükseltmekle tehdit ediyor. Bazı yerel çelik üretimi, ithalat vergileri de dahil olmak üzere ithalatın maliyetinin altında maliyetlerle genişletilebildi, ancak çelik fiyatları genel olarak yüzde 25 artacaksa, bu rapor, bunun konvansiyonel olmayan petrol üretiminin yukarı yönlü maliyetlerinde bir artışa yol açacağını tahmin ediyor. Varil başına 0,80 USD ile 1,00 ABD doları arasında değişmektedir.

Boru hattı taşıma ücretleri de yükselecek

Boru hattı taşıma ücretleri de varil başına yaklaşık 0,20 USD artacaktır. Tedarik zincirinin diğer kısımları, kulelerden rafinerilere, aynı zamanda maliyet artışları yaşayacaktır. Nispeten düşük kar marjları ve sektörün yüksek kaldıracına bakıldığında, bu maliyet artışlarının yatırımın cazibesi üzerinde bir etkisi olabilir.

Elektrik üretimi projelerinin çelik yoğunluğu büyük ölçüde değişmektedir. Konsantre güneş enerjisi (CSP) ve rüzgar türbinleri, MWh başına elektrik üretimi için 5 kilogram (kg) ila 7 kg arasında değişen çelik ihtiyacına sahiptir. Buna karşılık, çatı üstü PV ve gaz santralleri, yakıt tedariğinde kullanılan çelik dahil olmak üzere, tipik olarak MWh başına 2 kg’ın altında çelik yoğunluğuna sahiptir. Faydalı ölçekli güneş enerjisi santralleri yapısal temeller için bir miktar çelik kullanırken, çoğu zaman tercih edilebilir bir alternatif olan alüminyum tercih edilir.

Bu raporda, çelik fiyatlarında yüzde 25’lik bir artışın, yeni bir ABD tesisi için elektrik üretim maliyetinin, teknolojiye bağlı olarak MWh başına 2.80 USD ila 2.60 ABD Doları arasında artırılacağı tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.