30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“İTEP, Gelişmelerin Anlık Olarak Takip Edilmesi Sağlayacak”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – 29-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen 4. Enerji Ticareti ve Tedariği Zirvesi’nde (ISTRADE 2019) enerji ticaretindeki güncel durumu ve gelecek beklentileri masaya yatırıldı. Etkinlikte, CK Enerji Ticaret Direktörü Hüseyin Yeğin, İTEP ile ilgili görüşlerini paylaştı.

Enerji Piyasaları İşletme A.Ş.’nin (EPİAŞ) 2020 yılı ortasında devreye almayı planladığı sistemi anlatan Yeğin, ‘Teminat bakımından alıcılar açısından tezgah üstü piyasaya kıyasla İTEP’de çok ciddi bir maliyet farkı gözükmeyeceği’ konusundaki değerlendirmelerle ilgili olarak şunları dile getirdi:

“Öncelikle belirtmek isterim ki, İTEP’in teminat netleme mekanizmasından ötürü, al-sat yapan ticaret şirketlerine yararı tartışılmaz. Bu şirketler, tezgâh üstü piyasada alım-satım işlemlerinde pozisyonlarını kapatmış olsa bile, alım yönündeki işlemler için teminat mektubu vermeye devam ediyorlar. Fakat İTEP ile pozisyonlarını kapattıkları anda teminat yükümlülükleri de ortadan kalkmış olacak. Bizim gibi doğal alıcı konumunda olan görevli tedarik şirketleri açısından, İTEP için teminat yükümlülüklerinin hemen hemen tezgah üstü piyasa ile aynı olacağını söylemek için biraz erken olduğunu düşünüyorum.”

“İTEP, müşteriler için vadeli elektrik ürün fiyatlarını izleme, fiyatlardaki değişimleri anlık olarak takip etme imkanı sağlayacaktır.”

Özellikle yıllık tüketimi 50 milyonkilovat-saat üstü yüksek tüketime sahip, son kaynak tedariği kapsamındaki müşterilerin İTEP’te işlem gören ileri tarihli elektrik kontratlarını kolayca takip edebileceklerine dikkat çeken Yeğin, “Söz konusu müşteriler elektrik tedarik maliyetlerindeki değişkenliği azaltmak için tedarikçilerinden kendileri adına tezgah üstü piyasalarda veya İTEP’te işlem yapmasını talep edebilirler. Yani İTEP, müşteriler için vadeli elektrik ürün fiyatlarını izleme, fiyatlardaki değişimleri anlık olarak takip etme imkanı sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

TEP için ‘kesinlikle nakdi uzlaştırmalı değil, aylık ödemeli olmalı’ ifadesini kullanan Yeğin sözlerine şöyle devam etti:

“İTEP’in başlangıçta, işlem hacmi anlamında katılımcılara herhangi bir limit getirmemesini, piyasanın işleyişinin gözlemlenerek gerekirse bu limitlerin sonradan uygulanması gerektiğini düşünüyorum. İTEP’in mevcut piyasalardan kaynaklı yükümlülüklerin üstüne çok fazla ilave yükümlülük getirmemesi gerekir. Bu sağlandığı ölçüde şirket olarak arkasında hacim olan, referans fiyat gösterge niteliği güçlü her türlü piyasanın içinde oluruz ve destekleriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.