30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İtalya Ve İspanya % 30’luk Yenilenebilir Enerji Hedefine Katıldı

AB’nin Enerji ve İklim Eylem Komisyon Başkanı olan Arias Cañete’ye göre, tüm AB üyeleri arasında nihai hedefe yönelik görüşmeler devam etmekte ve çeşitli sorunlarla karşı karşıya kaldığını belirtmektedir.

Cañete ,Güneş de dahil olmak üzere yenilenebilir enerjiler için daha fazlasını yapmayı vaad eden yeni bir hükümetin kurulduğunu gören iki ülke olan İspanya ve İtalya, 2030 yenilenebilir enerji hedefini % 35 olan programı destekleyeceğini belirtti. Bu guruba daha öncesinde İsveç, Litvanya, Lüksemburg ve Portekiz katılmıştı.

Cañete, nihai hedefe ilişkin mevcut görüşmelerin hala zor olduğunu ve nihai bir anlaşmaya varılmadan önce birkaç sorunun çözülmesi gerektiğini belirtti. Enerji komisyon başkanı, “Bu nedenle, Avrupa Başkanlığı farklı düzeydeki yapılara, esnek ve uzlaşmacı bir bakış açısı getirilmesi gerektiği önerisinde bulundu” diye ekledi. Bununla birlikte, 2030 yenilenebilir enerji hedefi % 35 ile İtalya ve İspanya’nın uyumlaştırılması, Çarşamba günü açıklanması beklenen nihai bir anlaşmaya netleşeceğini belirtti.

Avrupa Parlamentosu, Ocak ayında, Avrupa Konseyi 2030 yenilenebilir enerji hedefini% 35 olarak belirlerken, Sanayi, Araştırma ve Enerji Komisyonu (ITRE) tarafından sunulan öneriyi onayladı.

İspanya ve İtalya’nın yenilenebilir enerji hedeflerine yönelik nihai AB hedefine yönelik fikrini değiştirmesi, diğer yandan sadece yeni daha yeşil odaklı hükümetlerin oluşturulmasından değil, aynı zamanda güneş ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yenilenen faiz ve artan yatırımlardan kaynaklanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.