30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İsviçreli Firma, Türkiye’de PV Üretim Tesisi Kuruyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Swiss Solar AG, güneş enerji panel üretim tesisinin Türkiye’de kuracaklarını ve tamamlandığında ise yıllık 1,5 GW kapasiteli 3 üretim hattı olacağını duyurdu.

Swiss Solar AG şirketi, yıllık kapasitesi 1,5 GW’a kadar olan iki yüzeyli PV modüllerinin üretimi için üç üretim hattını Türkiye’de kurmayı planlıyor. 2027 yılına kadar en az 5 GW üretim kapasitesine sahip olmayı hedefliyor.

Şirket, tesisin Türkiye’de kurulma amaçını şöyle açıklıyor “Avrupa ile Kuzey ve Güney Amerika’daki güneş enerjisi pazarlarına yönelik artan talep ve olumlu tahminler ve Türkiye’nin hem denizden hem de karadan teslimatı sağlayan elverişli ulaşım ve güçlü lojistik alt yapısı, yer seçimini etkileyen ana faktörlerin başında geliyordu”.

2027 yılına kadar şirket, her biri 500 MW’a kadar kapasiteye sahip 10 üretim hattına sahip olmayı hedeflediğini ve bunun da yıllık toplam kapasitenin en az 5 GW seviyesine ulaşmasını sağlayacağını söylüyor. Ayrıca o zamana kadar 590Wp PV modülleri üretmeyi planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.