30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İsveçli Şirket Fosil Kaynak Kullanmadan Çelik Üretecek!

İSVEÇ (Enerji Portalı) – Merkezi İsveçte olan küresel çelik şirketi SSAB, fosil enerji kaynağı kullanılmadan üretilen ilk çeliği üreterek piyasaya sunmayı planlıyor.

Demir cevheri tabanlı fosilsiz çelik üretimine geçiş planı, bu hafta Stockholm’de düzenlenen İsveç Çelik Ödül seminerleri ile birlikte 400’den fazla müşteriye ve sektördeki kilit oyunculara sunuldu.

“SSAB, 2026’da piyasadaki ilk fosilsiz çelik ürünlerini sunacak.”

SSAB Başkanı ve CEO’su Martin Lindqvist, “SSAB, 2026’da piyasadaki ilk fosilsiz çelik ürünlerini sunacak. Müşterilerimizle ortak hedefler etrafında ortaklıklar kurmaya çalışıyoruz ve böylece müşterilerimiz dünyada fosilsiz çeliği kendi ürünlerine ekleyen ilk firma olabilirler” yorumunu yaptı.

Lindqvist, “Fosilsiz çelik, otomotiv, ağır nakliye ve inşaat gibi sektörlerin fosilsiz kalmasına yardımcı olacak. Birlikte, son kullanıcılara madenden son ürüne kadar tamamen fosilsiz bir değer zinciri sunabileceğiz” dedi.

“Amaç, tüm şirketin en geç 2045 yılına kadar fosilsiz olması.”

Çelik endüstrisi, küresel karbondioksit emisyonlarının yaklaşık % 7’sini oluşturuyor. İsveç’te çelik üretimi % 10 ve Finlandiya’da % 7’dir. Demir cevherini azaltmak için koklaşabilir taş kömürü yerine hidrojen gazı kullanma teknolojisi biliniyor. Ancak endüstriyel ölçekte hiçbir zaman başarılı bir şekilde test edilmedi. Bu konuda testler yapmak için 2020’de hazır hale gelmesi planlanan pilot tesis inşa ediliyor.

Lindqvist, SSAB’ın İsveç, Finlandiya ve ABD’deki üretim sisteminde tüm üretim zincirini aşamalı çeliğe dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Amaç, tüm şirketin en geç 2045 yılına kadar fosilsiz olması.” diye belirtti.

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.