KOCAELİ (Enerji Portalı) – İSU Genel Müdürlüğü’nün enerji ihtiyaçlarını karşılamak için kurduğu Güneş Enerji Santralleri, uygulama alanı olarak elektrik uzmanları ile kursiyerler tarafından büyük ilgi görüyor.

İSU Genel Müdürlüğü’nün enerji ihtiyaçlarını karşılamak için kurduğu Güneş Enerjisi Santralleri, uygulama alanı olarak elektrik uzmanları ile kursiyerler tarafından büyük ilgi görüyor.

İSU Genel Müdürlüğü, bu yıl iki adet Güneş Enerjisi Santrali’ni işletmeye aldı…

İSU Genel Müdürlüğü, Kandıra Namazgah Barajı yanında ve Başiskele Kullar Atıksu Arıtma Tesisi üzerinde olmak üzere iki adet Güneş Enerji Santrali’ni (GES), 2018 yılı içerisinde işletmeye aldı. Bu iki tesisten, yıllık 6,02 GWh enerji elde ediliyor. Kurumun enerji ihtiyaçlarını karşılamak üzere güneş enerjisinden yararlanmak için projelerini sürdüren İSU, Namazgah Barajı kenarında ikinci bir GES yapımı için çalışmalara devam ediyor.

“Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Elektrik Enerjisi Üretimine Ait Yetkilendirme Belgesi” ile ilgili olarak “Güneş Enerjisi Sistemleri Tesisatı” kursu düzenleyen Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Kocaeli Şubesi, uygulama kapsamında İSU Genel Müdürlüğü’nün Kandıra Namazgah GES’i yerinde inceledi.

Kursiyerler dağıtım sistemleri hakkında da bilgilendirildiler…

Teknik geziye kursta eğitim gören 15 kursiyer ile Yenilenebilir Enerji Danışmanı Kerem Çilli katıldı. Uygulama kapsamında kursiyerlere, İSU Namazgah GES’te bulunan fotovoltaik paneller, panel bağlantıları, toplayıcı kutular, eviriciler, trafo ile DC-AG-OG Dağıtım Sistemleri hakkında bilgi verildi ve enerji üretimi yerinde incelendi.

Panel yerleşimleri, panel üzerine düşen gölgelenmeler, tasarım kriterleri gibi detaylar hakkında bilgi verilen kursiyerler, verimli geçen uygulama eğitiminden dolayı İSU Genel Müdürlüğü yöneticilerine teşekkür etti. Kursiyerler, tesislerin önünde hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra ayrıldılar.