30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


İstanbul’da Yeni Bir Yenilenebilir Enerji Kooperatifi Kuruluyor

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Yeşil Düşünce Derneği ve Yeryüzü Derneği, İstanbul’da Yenilenebilir Enerji Kooperatifi kurmaya hazırlanıyor.

Yeşil Düşünce Derneği ve Yeryüzü Derneği’nin projelendirdiği ‘İstanbul’da Yenilenebilir Enerji Kooperatifi Kurma Girişimi’nin ilk buluşması, Kadıköy Belediyesi Evlendirme Dairesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Yeşil Düşünce Derneği Genel Koordinatörü Sevil Turan ve Yeryüzü Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Aytaç Tolga Timur’un bilgilendirme konuşmalarıyla başlayan toplantı, katılımcıların sorularıyla devam etti.

Yeşil Düşünce Derneği olarak yaklaşık dört yıldır yenilenebilir enerji kooperatifleri ve yurttaş temelli enerji santralleri konusunda çalıştıklarını belirten Yeşil Düşünce Derneği Genel Koordinatörü Sevil Turan, “Enerjinin demokratikleşmesi, yerelleşmesi; daha adil, temiz ve ucuz bir enerji biçimi haline dönüşmesi konusunda yeni bir model olarak düşündüğümüz için enerji kooperatifleri konusunu önemsiyoruz. Çünkü herkes şirket kurmak istemeyebilir, birbirini tanımayan insanlar şirket kurmayabilir ama kooperatifçilik doğrudan kar amacı gütmeyen bir komşuculuk hareketi.” dedi.

Toplantıya yüzden fazla kişinin katılım sağlamasını çok olumlu bulduklarını belirten Turan, “Birçok insan aktif olarak bu kooperatifte yer almak istiyor. Kooperatifler yedi kişi ile kuruluyor ve yedi kişinin üstündeki sayı enerji kooperatifinin kapasitesini belirliyor. Bu sözleşme gücü oranıyla bağlantılı, bu nedenle ilgi çok önemli bir durum. İstanbul’da diğer bölgelere örnek olacak bir potansiyel var. Çünkü çok fazla insan yaşıyor ve aslında ekolojik bir enerji sistemine dönüşüm için hem güneş sistemi açısından hem de çatıların durumu itibariyle potansiyeli olan bir şehir.” diye konuştu.

“Ortalama olarak öngörülen 200 ya da 300 kilowatt’lık bir enerji santrali olması şartıyla bir yer planlıyoruz.”

Turan, “Ortalama olarak öngörülen 200 ya da 300 kilowatt’lık bir enerji santrali olması şartıyla bir yer planlıyoruz. Yer henüz belli değil. Rakamsal terimler de yer belli olduktan sonra netleşecek. Bu daha ilk toplantı ve bu kadar ilgi varsa 6 aya kadar hayata geçirmiş olmayı planlıyoruz ama izin süreçleri biraz uzun sürüyor.” dedi.

“Burada buluşmamızın en temel amacı kendi enerjimizi enerjimizi kendimiz üretmek istememiz.”

Yenilenebilir enerji kooperatifi kurmak için devletin belirlediği süre hakkında bilgi veren Yeryüzü Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Aytaç Tolga Timur, “Burada buluşmamızın en temel amacı kendi enerjimizi enerjimizi kendimiz üretmek istememiz. Hükümetin alım garantisi verdiği bir tarih var. Bu tarih 31 Ekim 2020. Şimdi üretirsek devlet ben alırım diyor. Belirlenen süreyi geçirirsek alım garantisi olmayabilir. Bu tarihe kadar bu projeyi hayata geçirmezsek işler zorlaşır. Ama güneş enerjisinin şöyle bir güzelliği var; kurulumu 1 hafta sürüyor. Bu yüzden kooperatif kurma sürecini tamamlarsak ve kurulum işin en kolay kısmı olacak.” dedi.

“Enerji tüketicileri aynı zamanda üretici olacaklar ve gelir elde etmek için enerji tasarrufuna ve enerji verimliliğine yönelecekler.”

Çanakkale’de kurulan Troya Yenilenebilir Enerji Kooperatifi’nin kurucularından olan ve İstanbul’da kurulacak kooperatifin de paydaşları arasında olmayı düşünen Mahmut Boynudelik:

“Enerjide kooperatifleriyle, kendi tükettiğimiz enerjiyi kendimiz üreteceğiz ve doğaya zarar vermeden temiz enerji üreteceğiz. Aynı zamanda enerji kooperatifleri modelini şu açıdan da çok önemsiyorum; bu model büyük şirketlerin enerji piyasasındaki hakimiyetine bir alternatif ve bir başkaldırıdır. Bu kar amacı güden bir yatırım değil, biz bir enerji şirketi kurmuyoruz. Burada karlılık bir yan amaç olabilir ancak. Enerjinin demokratikleşmesiyle vatandaş yerelde ürettiğini, yerelde tüketecek. Enerji tüketicileri aynı zamanda üretici olacaklar ve gelir elde etmek için enerji tasarrufuna ve enerji verimliliğine yönelecekler.” dedi.

Yenilenebilir Enerji Kooperatiflerinin sayısı 22’ye ulaştı…

Türkiye’de ilk yenilenebilir enerji kooperatifi, 2014 yılında Denizli’nin Tavas ilçesinde kuruldu. Diğer kooperatiflerin kurulduğu iller ise; Afyon, Ankara, Antalya, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Elazığ, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Muğla ve Şanlıurfa. 2018 yılı itibariyle de Türkiye’deki kooperatiflerin sayısı 22’ye ulaşmıştır. 

1 Yorum

 • Muvaffak GOZAYDIN dedi ki:

  Sayın Elif Hanım
  1.- Dewvlet enerjiyi bizden kaça alıyor muş ? Lütfen aydınlkatın .
  2.- Mahsuplaşma nasıl yapılıyor . Gündüzleyin bizden 30 kuruşa alıp geceleyin 60 kuruşdan satıyorlar . Olur mu böyle şey . Lütfen aydınlatın herkesi .
  3.- Hele bir haftada GES kurulur diye bir deklarasyon hiç iç açıcı değil . Biraz sey kokuyor .
  4.- İnşallah bundan böyle enerji çiflikleri de olmaz . Dikkat .
  Saygılarımla .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.